Podepsáno. Vladimír Růžička je trenérem Pirátů

Vladimír Růžička. Foto: archiv HC Bílý Tygři Liberec
Vladimír Růžička. Foto: archiv HC Bílý Tygři Liberec

Chomutov - Reprezentační trenér Vladimír Růžička podepsal na deset let smlouvu s hokejovými Piráty Chomutov. Ty povede už v rámci letní přípravy, která má hokejisty připravit na sezónu v extralize.

Reklama

Rodák z Mostu podepsal s klubem desetiletou smlouvu a od nadcházejícího ročníku Tipsport extraligy bude hlavním koučem pirátské družiny. Jeho asistenty budou Břetislav Kopřiva a Jan Šťastný. O dalším působení dosavadního asistenta Aleše Tottera v klubu se vedou jednání.

První hokejové krůčky udělal Vladimír Růžička starší v Litvínově, odkud se postupně propracoval do reprezentačního výběru i NHL. V nejcennějším českém dresu získal jako hráč kompletní sadu medailí z mistrovství světa, když titul pomohl dobýt na domácím šampionátu v roce 1985. Jako kapitán pak vedl naganskou partu, jež v únoru 1998 vybojovala doposud jediné olympijské zlato v historii československého a českého hokeje.

V té době už válčil v barvách pražské Slavie, které po návratu ze zámoří pomohl k postupu mezi tuzemskou elitu. V domácí nejvyšší soutěži se stal třikrát nejproduktivnějším hráčem a pětkrát opanoval pořadí střelců. Svými výkony si vysloužil pozornost klubů NHL, kde v barvách Bostonu a Ottawy odehrál více než dvě stovky utkání s bilancí 82 gólů a 85 asistencí během základní části.
Vladimír Růžička vedl národní tým jako kapitán k největšímu úspěchu v historii na olympijských hráč 1998 v Naganu

Aktivní hráčskou kariéru ukončil Vladimír Růžička starší v létě 2000 a hned se postavil na střídačku pražské Slavia jako hlavní kouč. „Sešívané“ dovedl uznávaný odborník ke dvěma mistrovským titulům v letech 2003 a 2008. Na jaře 2014 se jeho slávistická éra trvající od sezóny 1993/1994 uzavřela. Dvěstěnásobný reprezentant pomáhal už jen u mladšího dorostu a také působil jako konzultant Pirátů Chomutov.

Hlavní náplní práce Vladimíra Růžičky staršího však v sezóně 2014/2015 bylo národní mužstvo, které připravoval na domácí mistrovství světa. Člen české síně slávy, kam byl uveden v roce 2008, se poprvé na lavičku národního týmu postavil v sezóně 2002/2003 jako asistent Slavomíra Lenera. Toho po světovém šampionátu 2004 v České republice vystřídal Ivan Hlinka a Vladimír Růžička zůstal asistentem.

Roli šéfa střídačky národního týmu převzal odchovanec severočeského hokeje v létě 2004 krátce před Světovým pohárem po tragické smrti Ivana Hlinky, jenž podlehl zraněním po autonehodě na cestě z Karlových Varů do Prahy po předávání cen pro nejlepší české hráče na Zlaté hokejce. Nyní jedna z největší osobností současného českého hokeje povede Piráty, za které v minulém ročníku nastupoval i jeho syn.

Dosavadní hlavní kouč Břetislav Kopřiva, který dovedl Piráty zpět do nejvyšší soutěže, se nyní přesouvá na pozici jednoho z asistentů. Novou tváří v chomutovské organizaci bude Jan Šťastný. Ten s Vladimírem Růžičkou starším spolupracoval v uplynulé sezóně u mladšího dorostu Slavie Praha, ještě o sezónu dřív dovedl k českému titulu starší dorost Bílých Tygrů Liberec. I z toho je patrné, že právě Jan Šťastný by měl být oním pojítkem mezi pirátským áčkem a místní mládeží.

ČTĚTE:  Vladimír Růžička se asi stane od nové sezóny trenérem Chomutova

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře