Po revolučním podještědském derby pro důležité body

Stadion U Nisy. Foto: archiv Město LiberecStadion U Nisy. Foto: archiv Město Liberec

Liberec - Před týdnem se v rámci 13. kola nejvyšší fotbalové ligy a zároveň ve 41. podještědském derby opět utkaly týmy Liberce a Jablonce.

Výsledek utkání porušil dlouhodobě úspěšné tažení libereckých, kteří na stadionu U Nisy podlehli Jablonci 0:1 a ti tak vybojovali titul Krále Ještědu, na libereckém hřišti vůbec poprvé v historii.

Aktuální postavení v tabulce vůbec neodpovídalo předváděné hře. Třetí Jablonec působil v prvním poločase mírně ospalým dojmem a u dna se trápící Liberec využíval domácího prostředí k náporu. Hned od začátku si Slovan vytvářel slibné šance, ve kterých však nedokázal dotlačit míč do sítě jabloneckého gólmana Hrubého. Již druhá minuta přinesla první libereckou šanci, když nejlepší střelec Šural na zadní tyči v těžké pozici nedokázal zkrotit míč do brány. Další příležitost přišla hned v šesté minutě po přímém kopu Pavelky, jehož přízemní projektil jen těsně minul tyč. Liberecký nápor pokračoval a za Hrubého musela dvakrát zaskakovat branková konstrukce. Během pěti minut jí nejprve orazítkoval po centru Pavelka, následně stejně zamířil po samostatném úniku Delarge.

Po revolučním podještědském derby pro důležité bodyPo revolučním podještědském derby pro důležité body
Zdroj: commons.wikimedia.org

Jablonec se dlouho hledal, až v polovině prvního poločasu se ocitl za obranou Doležal, ale v zakončení se unáhlil a branku libereckého Koláře přestřelil. Touto chvílí se hra opticky vyrovnala. Větších šancí se nicméně stále dostávalo jednoduše hrajícímu Liberci. Šanci měli na malém vápně skluzující Frýdek a nadvakrát zakončující Pavelka, ale ani jednomu z nich štěstěna nepřála.

V poločase v jablonecké šatně zaúřadoval trenér Šilhavý, který na jaře ještě vedl právě tým Liberce. Tomu fanoušci tuto zradu ještě stále neodpustili a mohl si tak vyslechnout pár nehezkých slov na svou adresu. Krátce po změně stran vystrašil libereckého gólmana Kopic, který nastřelil ze strany tyč. Po necelé hodině hry se však karta obrátila. Osmapadesátou minutou počínaje zahájili jablonečtí plnohodnotnou ofenzívu a Liberec promarněné šance mohly jen mrzet. Po jednom z rohových kopů prodlužoval míč Pernica a na zadní tyči osamocený Doležal si s další příležitostí již poradil gólově. Dlouhých 344 minut tak držel Liberec neprůstřelnost v tomto severočeském duelu. Brankou povzbuzený Jablonec pokračoval v náporu, zatímco hráči Slovanu se pomalu vytráceli a nenavázali na možnosti z první půle, naopak se museli obávat při několika závarech před vlastní brankou.

20 minut před koncem byl nucen vystřídat třiadvacetiletý Pavelka, kterému bylo posléze diagnostikováno poškození vazů v koleni a minimálně další tři týdny bude mít ortézu. Tím pro něj podzimní část sezony skončila. I přesto se Liberci podařilo jablonecké šance přestát, ale vyložená vyrovnávací akce z jejich strany nepřišla a utkání tak skončilo výsledkem 0:1. Po více než dvaceti letech si tak Baumit odvezl všechny tři body z derby a trenéři se hráčům budou dle slibu muset odvděčit něčím na zub. K tomu přidá ještě hlavní trenér Jaroslav Šilhavý odměnu za krásný dárek k pondělním narozeninám.

Jablonečtí se tak po zaváhání Sparty dotáhli na pouhý bod od jejich druhého místa a zároveň s šestibodovým náskokem na čtvrtý Baník Ostrava. To Liberecké akcie dále klesají, po třinácti kolech mají na třináctém místě 13 bodů a od sestupových příček je dělí jediný bod. Živé přenosy dalších utkání obou celků budou již o tomto víkendu. Jablonec hostí v sobotu večer doma padesát kilometrů vzdálenou Mladou Boleslav, která je v tabulce na páté příčce s dvaceti body a hraje tak o pohárovou Evropu stejně jako jablonečtí. Liberec se se svými sestupovými trablemi v neděli chystá na záchranářský duel s posledním Hradcem Králové, který v letošní sezoně získal pouze 6 bodů. Oba severočeské týmy tak mají o motivaci postaráno, nezbývá než jim popřát hodně štěstí.

Zatím nikdo nehodnotil

» Další zprávy z regionu Liberecko

Cizinec v kempu zaútočil nožem na jiného muže. Chtěl vraždit? Cizinec v kempu zaútočil nožem na jiného muže. Chtěl vraždit?
Sever Čech trápí déšť, hrozí povodně Sever Čech trápí déšť, hrozí povodně
Zachránili tenistku Kvitovou, teď dostanou miliony Zachránili tenistku Kvitovou, teď dostanou miliony

Nejnavštěvovanější místa v Česku. V žebříčku exceluje Liberec Nejnavštěvovanější místa v Česku. V žebříčku exceluje Liberec
Andrej Babiš i Miloš Zeman pod palbou protestů nejen v Praze, ale i v Liberci Andrej Babiš i Miloš Zeman pod palbou protestů nejen v Praze, ale i v Liberci
Na Spartě nemáme co ztratit, avizuje Karafiát před finišem ligy Na Spartě nemáme co ztratit, avizuje Karafiát před finišem ligy