Otcovy reportáže jsou nezapomenutelné, říká volejbalový kouč Jan Malina

Jan Malina. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Jan Malina. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Trenér extraligových volejbalistů SKV Ústí nad Labem Jan Malina je synem legendárního rozhlasového sportovního reportéra Karla Maliny, který zemřel v únoru 2015 ve čtyřiaosmdesáti letech. Na rozdíl od svého otce se ale nevydal na žurnalistickou dráhu, nýbrž spojil svůj život s aktivním sportem a trénováním. Jan Malina podotýká, že otec ho při jeho sportovních začátcích hodně ovlivnil.

Reklama

Kde se ve vás vzaly sklony ke sportování?

Táta kromě práce v rozhlase sám hrával dobře fotbal, stolní tenis. Maminka se věnovala basketbalu na vysoké úrovni. Odmalička jsem byl vedený ke sportu a nic jiného mě nezajímalo. Jak jsem postupně rostl, tak jsem si uvědomoval, že otec je reportérem a moc se mi to líbilo. Dodneška když slyším v některých vzpomínkových pořadech v rozhlase jeho reportáž z finále mistrovství světa ve fotbale 1962 v Chile mezi Československem a Brazílií, tak je to úžasná a nezapomenutelná záležitost. Třiapadesát let stará událost, ale vůbec to není znát.

Těch skvostných reportáží Karla Maliny bylo ale víc.

Často se připomínají i jeho reportáže z olympiády v Mexiku 1968, kde gymnastka Věra Čáslavská získala čtyři zlaté medaile. Nebo olympiáda v Montrealu 1976, kde ve finále sprintu v dráhové cyklistice porazil Anton Tkáč Francouze Morelona. Táta jezdil na letní olympiády, kde dělal takříkajíc všechno. Jinak měl na starosti hlavně fotbalovou reprezentaci. Fotbal byl jeho prvořadým sportem, ale věnoval se i reportážím z hokeje, házené i dalších odvětví.

Bylo pro vás výhodou, že máte otce se známým jménem ve sportovním prostředí?

Táta moje kroky sledoval, ale byl nad věcí. Byl rád, že s bratrem Karlem něco děláme a fandil nám. Od rodičů jsme měli veškerou podporu.

Zmínil jste bratra. Věnoval se sportu nebo práci v médiích?

Karlovi je jedenašedesát, je ode mne o deset let starší. Vystudoval žurnalistiku, dělal jako táta taky v rozhlase, ale hlavně působil jako novinář v ČTK.

A vás nikdy nelákala žurnalistické činnost?

Vystudoval jsem FTVS, baví mě trénování a věnuji se mu ve volejbale. Mám ještě úvazek na gymnáziu v Přípotoční ulici v Praze a trénuji v Ústí.

V ústeckém extraligovém klubu začínáte svou druhou sezónu. S čím vstupujete do extraligy?

Loni jsme skončili jedenáctí a chceme se posunout o nějaký stupínek výš. Jádro týmu zůstalo pohromadě, máme za sebou solidní přípravu a věříme, že se nám to vrátí ve výsledcích.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře