Liberec ovládl hokejovou extraligu. Proti Spartě rozhodl Bakoš ve druhém prodloužení!

Hokejista Liberce Martin Bakoš. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Praha/Liberec - Hokejový Liberec se ponořil do víru oslav, protože poprvé v historii vyhrál hokejovou Tipsport extraligu. A to čtrnáct let od postupu do nejvyšší soutěže!

Bílí Tygři Liberec zvítězili v šestém finálovém klání na ledě Sparty 2:1 po prodloužení. V 86. minutě, tedy ve druhém overtimu, rozhodl svou střelou útočník Martin Bakoš. Liberec tak vyhrál finále nad Spartou v poměru 4:2 na zápasy.

"Pocity jsou nádherné, důležitější gól jsem ještě nedal," rozplýval se slovensský forvard a autor zlatého gólu Martin Bakoš.

V 86. minutě si najel do útočného pásma a střelou přes obránce zaskočil brankáře Sparty Tomáše Pöpperleho. Bylo rozhodnuto, Bílí Tygři mohli začit slavit!

"Viděl jsem, že bek přede mnou couvá, tak jsem zkusil zpoza něj vystřelit a vyšlo to," popisoval svou trefu Bakoš. Finále rozhodl útočník, který nepatřil mezi střelecké lídry a ve finále se nemohl dlouho trefit. "Na branku jsem dlouho čekal. Nakonec to přišlo v pravý čas," usmíval se.

Liberec přestřílel Spartu na střely 45:20, i v prodloužení měl navrch. Nakonec rozhodující puk do sítě přece jen procedil.

Bakoš vyhrál titul už na Slovensku se Slovanem Bratislava, nyní poprvé slavil i v české nejvyšší soutěži. "I tehdy se Slovanem jsme rozhodli v prodloužení. Pocity jsou vždy úžasné. V Liberci jsme fungovali jako tým," pochvaloval si Bakoš.

Premiérový titul v roli trenéra získal i Filip Pešán. Kouč, který již v Liberci v minulosti trénoval, se ale tehdy potýkal se složitou situací u fanoušků. Zkušenosti sbíral mezitím v prvoligových Benátkách nad Jizerou. K libereckému Áčku přišel v průběhu minulé sezóny, kdy vystřídal tehdejšího kouče Rostislava Čadu. Už v té době si Pešán nastavil vize směrem do sezóny 2015-2016. A ukázalo se, že odvaha spojená s trenérskou erudicí byla příkladným krokem. Určitě liberecký rozmach je inspirací i pro ostatní extraligové kluby.

Pešánova slova na závěr triumfální cesty vyjadřují respekt vůči celému hokejovému prostředí. "Obrovský dík patří hráčům, realizačnímu týmu a také majiteli klubu Petru Syrovátkovi, který mi dal tuhle šanci. Kluci celý rok neskutečně pracovali a tenhle úspěch je jejich," rozplýval se Pešán.

Liberec s bodovým rekordem dominoval v základní části a svou roli potvrdil i v play-off.

"Zlom přišel ve třetím finálovém zápase, který jsme ztratili nedisciplinovaností a následně jsme se semkli. Důležitý byl také pátý domácí zápas, ve kterém jsme dlouho tahali za kratší konec, ale nakonec získali mečbol a vedli 3:2 na zápasy," dodal kouč.

Liberec se tak poprvé v historii stal mistrem české extraligy a může se těšit na týdny mistrovských oslav.