Kamarádil s Bartoškou, Heřmánkem a spol. Svatopluk Žáček ale život zasvětil boxu

Svatopluk Žáček, nynější prezident České boxerské asociace, na ústeckém nádraží. Foto SEVEROCESKYDENIK
Svatopluk Žáček, nynější prezident České boxerské asociace, na ústeckém nádraží. Foto SEVEROCESKYDENIK

Narodil se v Ústí nad Labem, vyrůstal v sousední Brné, kde má i chatu. Považuje se za ústeckého srdcaře a patriota. Magistr Svatopluk Žáček je bývalým boxerským reprezentantem a získal na mistrovství Evropy v roce 1977 ve východoněmeckém Halle bronzovou medaili. Po skončení aktivní kariéry se stal trenérem v klubu i reprezentaci. A třebaže je už v důchodu, velí českému boxu z pozice prezidenta České boxerské asociace.

Reklama

Co vás stále drží u boxu?

Je to můj celoživotní koníček. Dění kolem boxu, v němž se stále pohybuji, mě zatím pořád baví. Mám na co vzpomínat. Každopádně je příjemné, když mě potkají lidé, kteří si mě ještě pamatují z doby, kdy jsem boxoval. Bohužel už je to dávno.

Neuvažoval jste někdy o odchodu z Ústí nad Labem?

Mně je tady krásně a v Ústí se mi líbí. Jsem tu prostě doma.

Je o vás známo, že máte kromě vrcholového boxu a sportu obecně blízko i ke kultuře, především k divadlu a známým hercům. Můžete být konkrétnější?

Když jsem boxoval za Ústí i reprezentaci, chodili jsme společně s boxerským kolegou Ondrou Holubkem do divadla a kamarádili jsme s klukama z tehdejšího Činoherního studia v Ústí za éry uměleckého šéfa a režiséra Ivana Rajmonta. Tehdy tam hráli Jirka Bartoška, Karel Heřmánek, Pavel Zedníček, řečený Čmaňa, Honza Hrušínský, Jirka Schmitzer, Josef Carda a další.

Legendou nejen ústecké divadelní scény byl v té době i Leoš Suchařípa.

Samozřejmě, obrovská osobnost. Jeho syna Davida, který je taky hercem, neznám, ale kdybych měl možnost se s ním potkat, řekl bych mu svoje vzpomínky na jeho tátu. Mladý Rajmont, rovněž herec, mi říkal, že mu táta vyprávěl, že on sám i ústečtí herci rádi kamarádili s boxery.

Stýkáte se s některými jmenovanými herci i nadále?

Třeba s Josefem Cardou, který je taky z Ústí, přesněji z Trmic. Mám na něj i číslo, to jsem měl i na Karla Heřmánka.

Co děláte kromě funkcionaření v boxu?

Už třetím rokem funguji jako Old Shatterhand při Dnech Karla Maye v Brné. Vinnetoua představuje oblíbený bavič Vladimír Hron. Letos se tahle akce uskutečnila v červnu, přijeli jsme na koni.

Jako reprezentační boxerský trenér jste vedl stříbrného olympijského medailistu Rudolfa Kraje a dvojnásobného bronzového medailistu z mistrovství světa Lukáše Konečného. Sledujete i v současnosti špičkové české sportovce?

Pochopitelně jsem hodně času věnoval i sledování loňské olympiády v Tokiu. Ve světovém sportu je obrovská konkurence a fandím všem našim reprezentantům. Nedávno jsem se v Praze při jedné významné akci potkal s trenérem českého národního týmu v basketbale Ronenem Ginzburgem i lídrem reprezentace Tomášem Satoranským. Držím jim palce v kvalifikaci o mistrovství světa i na závěrečném turnaji mistrovství Evropy počátkem září v Praze.

Reklama

Hodnocení

3.47 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře