Rumburk je odříznutý, proto nemocnice nefunguje, tvrdí krajský šéf ČSSD

Lužická nemocnice. Foto: archiv Město Rumburk
Lužická nemocnice. Foto: archiv Město Rumburk

RUMBURK - Svérázné vysvětlení, proč se nedaří Lužické nemocnici, nabídl krajský předseda ústecké ČSSD Miroslav Andrt. Šluknovský výběžek zřejmě přichází o nemocnici.

Reklama

Zatímco vedení Rumburku koketovalo s myšlenkou, že zadluženou a podinvestovanou Lužickou nemocnici prodá investiční skupině Penta, krajský zastupitel a místostarosta Štětí Miroslav Andrt je zásadně proti "privatizaci" veřejných nemocnic do rukou soukromníků.

Zároveň v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz uvedl, že rušení nemocnic je de facto nutností.

SOUVISEJÍCÍ: Šéf ústecké ČSSD Miroslav Andrt zpochybnil existenci roudnické nemocnice?

"Pokračující privatizace ve zdravotnictví může v budoucnu řadu dnes standardních a dostupných služeb pro všechny občany omezit - ne za nadstandard, ale za standard si budete muset připlácet, a to je špatně! Je jasné, že některé specializované zdravotní obory a úkony se centralizují a nemohou se provádět v každé nemocnici," prohlásil krajský předseda ČSSD.

"Navíc chybí doktoři, chybí sestry a další zdravotní personál. Bude velmi těžké udržet relativně hustší síť nemocnic v náležité kvalitě. Takové trendy dneska jsou a bohužel tomu významně napomáhá politika zdravotních pojišťoven."

Podle Miroslava Andrta by měla být zachována alespoň jedna nemocnice na okres. Upřesnil, že budoucnost vidí v Krajské zdravotní. Ta vlastní nemocnici v Děčíně.

Naopak Krajská zdravotní, vlastníkem je Ústecký kraj, nemá zájem o nemocnici v Rumburku.

O Lužickou nemocnici ztratila zájem i Penta.

SOUVISEJÍCÍ: Rumburk je s nemocnicí v bodě nula. Kraj podporuje Varnsdorf

Naopak investiční společnost, která patří mimo jiné miliardáři Marku Dospivovi, se zamlouvá soukromá nemocnice v Roudnici nad Labem. I tu by však šéf ČSSD viděl spíše v útlumu.

"Pro litoměřický okres bude do budoucna důležité, aby se tu udržela aspoň jedna kvalitní nemocnice s dostatkem kvalifikovaného personálu."

"A že je o ni dnes od investorů zájem? Leží při dálnici D8 ani ne půl hodiny dojezdové vzdálenosti od Prahy, což je velmi lukrativní lokace. Vsadím se, že jednou nám sem budou "odkládat" pacienty z Prahy na doléčení..."

Předseda ústecké sociální demokracie dále uvedl, že nemocnici v Roudnici nelze srovnávat s Rumburkem.

SOUVISEJÍCÍ: Penta nabídla za Lužickou nemocnici 1 korunu. Město je v šoku

A to i přesto, že Lužická nemocnice patří městu. Řediteloval v ní i tehdejší místostarosta Darek Šváb (dříve člen ČSSD).

To v Roudnici nad Labem je nemocnice soukromá a přestože v roce 2012 byla v krizi - nefungovala porodnice a nemocnice byla podinvestovaná - nyní o ní má velký zájem Penta.

"Trvám na tom, že se privatizovat neměla. Nebo ne aspoň způsobem, jakým to nakonec dopadlo...," prohlásil Miroslav Andrt.

"A srovnávat to s Rumburkem, který je odříznutý od zbytku kraje a republiky mi nepřipadá jako šťastná paralela - a to bez ohledu na to, kdo tam sedí na radnici nebo ve vedení nemocnice," dodal šéf ústecké ČSSD.

Reklama

Hodnocení

3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře