Penta má prý zájem o Rumburk. O Lužickou nemocnici se nikdo ještě nepřihlásil, tvrdí město

Lužická nemocnice. Foto: archiv Město Rumburk
Lužická nemocnice. Foto: archiv Město Rumburk

RUMBURK - Rumburská nemocnice stále nenašla strategického partnera. Jednání po vyhlášení tendru ustrnula na mrtvém bodě. Vyplývá to z informací, které získal SeveročeskýDeník.cz.

Reklama

"Rumburk v současné době nejedná s Ústeckým krajem, ani Krajskou zdravotní. Jednání jsou zatím takzvaně na mrtvém bodě. Hejtmanství totiž deklarovalo, že se do veřejného tendru na Lužickou nemocnici nepřihlásí," informoval redakci mluvčí města Luděk Stínil.

Radnice nejprve oznámila, že pro Lužickou nemocnici vyjedná strategické partnerství s Ústeckým krajem. Rumburská nemocnice by se začlenila do sítě pěti "okresních" nemocnic Krajské zdravotní.

Jenže po několika veřejných vyjádřeních a příslibech je vše jinak. Rumburští zastupitelé odhlasovali (18.10.2017) veřejný tendr.

"Veřejná soutěž na Lužickou nemocnici bude dvoukolová. V prvním kole musí zájemci o nemocnici doložit, že splňují určená kritéria, která vzešla z jednání pracovní skupiny. V druhém kole pak musí zájemci předložit městu nabídku, splňující všechny náležitosti," přiblížil podmínky a průběh tendru mluvčí města Luděk Stínil.

Podle starosty města Jaroslava Sykáčka je cílem najít silného strategického partnera, jehož úkolem bude podržet nemocnici. "Ale nejen to, také do ní investovat. V neposlední řadě chceme, aby zachoval co nejširší zdravotní péči."

Aktuálně je na nákupech ze soukromých investorů skupina Penta, která pro účely budování sítě zdravotnických zařízení využívá společnost Penta Hospitals CZ. Ta se na jaře 2017 dohodla na koupi společnosti Nemos Group, která provozuje nemocnice v Sokolově či Sušici. Přímo vlastní nemocnici v Ostrově. Jako první akvizici získala nemocnici ve Vrchlabí.

Penta má podle informací SeveročeskýDeník.cz zájem i o vstup do nemocnic v Litoměřicích a Roudnici nad Labem.

Má zájem i o vstup do nemocnice v Rumburku?

"Lužická nemocnice s poliklinikou by pro nás zajímavá určitě byla, a to jak z pohledu spektra poskytované péče, tak spádovou oblastí. Pokud se současný provozovatel rozhodne hledat strategického partnera, Penta jistě projeví zájem," uvedla na dotaz redakce mluvčí Penta Hospitals CZ Lenka Holá.

"Vedení Rumburku chce jednat i nadále se všemi případnými strategickými partnery, tedy i s Ústeckým krajem. Záleží nyní na vedení Ústeckého kraje, zda svůj názor změní či jak bude nadále postupovat, to je tedy otázka spíše na ně. S jinými zájemci proběhla jednání před vyhlášením tendru. Šlo ale pouze o informativní schůzky," řekl Luděk Stínil.

A dodal: "Aktuálně se zatím do tendru ještě nikdo nepřihlásil."

Zájemci se do veřejné soutěže mohou přihlásit do 1. prosince 2017. Uzávěrka druhého kola je pak 28. února 2018.

Lužická nemocnice je dlouhodobě ve ztrátě, město, které je jejím vlastníkem, do ní proto musí pumpovat miliony korun ročně, aby pro celý výběžek zachovalo zdravotní péči, byť mu to žádný zákon nenařizuje.

"Letos bude ztráta ještě vyšší než v loňském roce, po uzavření porodnického oddělení na jaře totiž v nemocnici poklesly výkony, což znamená nižší příjmy od zdravotních pojišťoven," dodal mluvčí města.

SOUVISEJÍCÍ: Lužickou nemocnici nemusí převzít kraj. Rumburk ji nabídne i soukromníkům

Rumburk urguje Ústecký kraj, aby převzal nemocnici dříve

Rumburská nemocnice neskončí. Spravovat ji bude kraj

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře