Lužickou nemocnici nemusí převzít kraj. Rumburk ji nabídne i soukromníkům

Lužická nemocnice. Foto: archiv Město Rumburk
Lužická nemocnice. Foto: archiv Město Rumburk

RUMBURK - Obrat v plánech rumburské radnice. Přestože to vypadalo, že se vše schyluje k převzetí Lužické nemocnice Krajskou zdravotní, nakonec vše může dopadnout jinak.

Reklama

Zastupitelé Rumburku sice schválili další kroky prodeje všech akcií zadlužené Lužické nemocnice, avšak zatím jednali jen s Ústeckým krajem. Rumburskou nemocnici by měla převzít Krajská zdravotní, která spravuje pět velkých nemocnic v kraji.

Jenže jednání se podle vedení města nevyvíjí podle představ. Proto pracovní skupina dostala za pkol připravit podmínky veřejné soutěže, ve které se mohou o nemocnici ucházet i další zájemci včetně soukromých společností.

Ze soukromých společností má o provozování nemocnic a zdravotnických zařízení zájem především trojice Agel, Hartenberg Holding a Penta.

Zatímco Agel ovládá mliardář Tomáš Chrenek, který provozuje své zdravotnické impérium především v Moravskoslezském kraji a vlastní i nemocnici v Lounech, Hartenberg Holding je spjat s miliardářem a politikem Andrejem Babišem, šéfem hnutí ANO.

To Penta zase patří mimo jiné miliardáři Marku Dospivovi. Skupina již veřejně projevila zájem o vstup do litoměřické nebo roudnické nemocnice.

Záměr vypsat tendr se ale nelíbí Ústeckému kraji.

"Lužická nemocnice by měla pro nastavení optimálního převodu projít důkladnou komplexní prověrkou a připraví se proto memorandum o porozumění. To jsou závěry společného jednání vedení Ústeckého kraje, Krajské zdravotní, města Rumburk i Lužické nemocnice. Rumburk podle slov jeho vedení plánuje vyhlásit tendr na prodej Lužické nemocnice a polikliniky. Zapojení tímto směrem a vynaložení finančních prostředků, které by mohly být v případě neúspěchu ve výběrovém řízení použity zbytečně, ovšem Ústecký kraj odmítá," uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Podle náměstka hejtmana Martina Kliky (ČSSD) "je nutné si uvědomit, že kdyby byla Lužická nemocnice prosperující a zdravá společnost, tato jednání bychom vůbec nevedli. Ústecký kraj již několikrát vyjádřil podporu a potřebu zachování zdravotní péče na Šluknovsku, teď je ovšem nutné, aby vstřícný krok udělal i Rumburk, pod jehož vedením nemocnice několik posledních let je. Pro kraj je stěžejní zachování zdravotní péče ve výběžku.“

"Krajská samospráva se rozhodně nebude přihlašovat do případného výběrového řízení o odkup nemocnice bez provedení due dilligence," dodal náměstek hejtmana.

Ústecký kraj již dříve, na počátku společných jednání o převedení nemocnice pod Krajskou zdravotní, navrhoval převod za 1 korunu s tím ale, že bude nutné do nemocnice investovat desítky milionů korun nejen na podporu provozu, ale také na potřebné rekonstrukce a vybavení. Po Rumburku ovšem chtěl vždy převod sta procent společnosti, město Rumburk však nevlastní jednu akcii, která je nyní v rukách soukromé osoby.

SOUVISEJÍCÍ: Rumburk urguje Ústecký kraj, aby převzal nemocnici dříve

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře