Lužickou nemocnici má zachránit petice. Prý ubývá i operací, pojišťovny platí méně

Lužická nemocnice. Foto: archiv Město Rumburk
Lužická nemocnice. Foto: archiv Město Rumburk

RUMBURK - Do spirály problémů se dostala Lužická nemocnice. Financování zdravotnictví je totiž závislé na výkonech a na platbách ze zdravotních pojišťoven.

Reklama

Rumburská městská nemocnice, o kterou nemá zájem Ústecký kraj prostřednictvím své akciové společnosti Krajská zdravotní, ani soukromý investor (naposledy např. Penta Hospitals CZ), je ve svízelné situaci.

Kvůli nedostatku lékařů omezuje zdravotní péči, zároveň má mít stále méně operačních výkonů.

To vše má následek: méně peněz od zdravotních pojišťoven.

Systém financování nemocnice je zhruba tento: Letos nemocnice dostávají peníze na základě výkonů z předchozích let. Navíc každá nemocnice za stejný výkon dostane jinak zaplaceno.

SOUVISEJÍCÍ: Krajská zdravotní prý zájem o Lužickou nemocnici v Rumburku nemá

Pokud nemocnice v daném roce udělá méně operací než předchozí rok, peníze pojišťovnám musí vracet. Naopak pokud jich udělá více, rozdíl v navýšení nedostane do konce roku zaplacený.

Do komplikované situace se tak dostává například Lužická nemocnice, která za rok 2018 podle předběžných informací vytvoří méně zdravotních výkonů. Tím pádem by příští rok měla dostat méně peněz.

Tato spirála je pro zadluženou nemocnici v Rumburku "vražedná". Nemocnice se už nyní potýká se ztrátou, kterou musí dorovnat z městského rozpočtu město Rumburk. Hovoří se už nyní o dluhu ve výši asi 40 milionů korun.

A to nejsou peníze na nutné investice do nemocničního areálu.

Přesto rumburská radnice tvrdí, že nemocnici chce pro Šluknovský výběžek zachovat. To stejné požadují i lidé, mnozí podepsali petici za záchranu Lužické nemocnice. K 10. červenci 2018 ji podepsalo zhruba 800 lidí.

Impulsem pro vznik petice je podle kritiků nečinnost Ústeckého kraje a Krajské zdravotní. Kraj přitom tvrdí, že zajištění akutní zdravotní péče v nejsevernějším regionu Česka je záležitostí zdravotních pojišťoven, které mají povinnost svým pojištěncům zajistit adekvátní zdravotní péči.

Podobnými peripetiemi prochází i nemocnice v západočeské Sušici. Tu již má v nájmu investiční skupina Penta, přesto dochází podle tamních kritiků k omezování akutní a lůžkové péče. Nyní probíhá "boj" o zachování chirurgického oddělení.

SOUVISEJÍCÍ: V Sušici plánují demonstraci nejen kvůli tamní nemocnici, ale za všechny malé regionální

Reklama

Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře