Krize pro Šluknovský výběžek s nemocnicí. Babiš ohlásil plán, jak zachránit Rumburk

Lužická nemocnice. Foto: archiv Město Rumburk
Lužická nemocnice. Foto: archiv Město Rumburk

RUMBURK - Jedním slovem krize bez světla na konci tunelu. Avšak prý podle preméra Andreje Babiše (ANO) zdravotní péče pro zhruba 50tisícový Šluknovský výběžek musí být zajištěna. Jenže vedení Rumburku varovalo, že Lužická nemocnice může brzy skončit v insolvenci.

Reklama

Poslední zastupitelstvo města Rumburk nevneslo do budoucnosti Lužické nemocnice jasno. A to i přesto, že atmosféra i díky veřejnosti s transparenty byla bouřlivá.

Obyvatelé nejen města se obávají o další osud nemocnice. Ta prý už nemá peníze ani na výplaty pro lékaře a ostatní zdravotnický a nezdravotnický personál. K tomu své peníze chtějí zdravotní pojišťovny. Ostatní dodavatelé prý vedení nemocnice varovali, že přeruší dodávky zboží a služeb.

Lužická nemocnice, která patří městu Rumburk, potřebuje peníze nejen na investice, ale nyní především na provoz.

A zároveň je nutné uhradit ztrátu a umazat dluhy.

Rumburští zastupitelé se na posledním zasedání nedohodli, zda město uvolní ze svého rozpočtu potřebné miliony. Ty podle některých zastupitelů by chyběly na jiné účely v rámci hospodaření města. Navíc prý ostatní obce nechtějí na provoz nemocnice přispívat.

Vedení města i nemocnice tak doufalo v to, že Lužickou nemocnici převezmě Ústecký kraj prostřednictvím Krajské zdravotní. Ta sdružuje pět severočeských nemocnic, třeba i v Děčíně.

Jenže toto řešení nebylo dosud naplněno a zdá se, že kraj se k převzetí Lužické nemocnice zatím aktivně nestaví.

Rumburk varuje, že další průtahy už nejsou možné, jinak Lužická nemocnice skončí v insolvenci.

Do kauzy se vložil premiér Andrej Babiš, a to v reakci na skutečnost, že městskému zdravotnickému zařízení hrozí insolvence kvůli ztrátě 52 milionů korun.

V pátek (28.6.2019) proběhlo setkání zástupců města, Ústeckého kraje, vedení obcí Šluknovského výběžku či nemocnice u předsedy vlády. Schůzky se zúčastnil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) i zástupce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

A následně Babiš na svém Twitteru oznámil: "Město je připraveno splatit dluhy. Pojišťovna slibuje výrazně vylepšený úhradový mechanismus. Kraj proto musí nemocnici převzít. A provozovat ji. Nemůžeme si dovolit, aby nemocnice, která obsluhuje 55 tisíc občanů ve Šluknovském výběžku, ukončila definitivně svůj provoz."

SOUVISEJÍCÍ: Převezme rumburskou nemocnici kraj? Do nemocnic by lidé mohli jezdit do Saska

Reklama

Hodnocení

3.26 hvězdiček / Hodnoceno: 27x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře