Spojenectví ANO a Severočeši.cz je v troskách. Obě hnutí válčí mezi sebou

Předvolební plakát Jiřího Zelenky. Foto: zdroj ANO
Předvolební plakát Jiřího Zelenky. Foto: zdroj ANO

Ústecký kraj /ANALÝZA/ - Když v předvolební kampani do Poslanecké sněmovny v roce 2013 sestavilo společnou kandidátku na severu Čech hnutí Andreje Babiše ANO s hnutím Jiřího Zelenky Severočeši.cz, už od začátku bylo "zaděláno na problém". Ten se objevil velmi brzy, a nebyl jen jeden.

Reklama

Lídrem ústecké kandidátky byl Richard Brabec (ANO 2011), současný poslanec a ministr životního prostředí. Na dvojce byl nominován Bronislav Schwarz (Severočeši.cz), na trojce Stanislav Pflégr (ANO 2011) a na čtvrtém místě Vlastimil Vozka (Severočeši.cz), který v té době byl primátorem Mostu.

Byli to právě Severočeši.cz, kteří se nabídli Andreji Babišovi, že by s ním sestavili kandidátku. Jedním z jejich argumentů byl fakt, že značka je zejména na Mostecku známá a měla volební potenciál. Naopak ANO kvůli nečekaným předčasným volbám nemělo dostatek lidí a protože "spojkou" mezi Babišem a Jiřím Zelenkou (sám kandidoval na 15. místě) byla senátorka Alena Dernerová, která se stala známou díky kauze údajně předražených přístrojů pro Krajskou zdravotní (v současnosti manažeři krajské akciovky stojí před soudem), imponovala v té době miliardáři a podnikateli Babišovi.

"Pan Zelenka je jako pan Babiš jen v malém," prohlásila zhruba v tomto duchu na předvolební debatě v ústeckém hotelu Clarion v září 2013. Poprvé se s Babišem ukázala na debatě v ústeckém kulturním domě v dubnu 2012, kdy miliardář vyjel na turné s Alianci nespokojeného občana, později ANO 2011.

A tak Severočeši.cz byli na kandidátce ANO. To, že nebude vše v pořádku, poznali lidé z hnutí Andreje Babiše poměrně brzy - na Mostecku visely obrovské plakáty propagující hlavně Schwarze a Vozku na úkor kandidátního lídra a dalších lidí přímo z ANO.

Další malér pro Babišovo hnutí přišel poměrně brzy. V té době už zvolený poslanec s poslaneckou imunitou začal mít první skandál. Mostecký okresní soud požádal Sněmovnu o zbavení imunity pro Bronislava Schwarze.

Šéf mosteckých strážníků Bronislav Schwarz čelil už od roku 2010 obvinění z údajného zneužití pravomocí a omezování osobní a domovní svobody. Toho se měl dopustit v roce 2006. Poslanci Schwarze vydali trestnímu stíhání, avšak později Schwarz byl zproštěn obžaloby.

Na jaře 2014 došlo k další turbulenci. Poslanec Vlastimil Vozka byl odvolán z postu primátora města Most, poté co došlo ke konfliktu mezi Františkem Rybou (předseda hnutí Severočeši.cz) a Jiřím Zelenkou, potažmo Bronislavem Schwarzem, který byl nově ustanoven jako předseda hnutí Severočeši.cz.

A zde začal veřejně konflikt mezi dvěma nesvářenými skupinami v hnutích Severočeši.cz a Sdružení Mostečané Mostu (SMM) na komunální úrovni - vypukl boj o mostecký magistrát.

Kvůli blížícím se komunálních voleb se spekulovalo, zda ANO i Severočeši.cz sestaví společné kandidátky jako do Poslanecké sněmovny. Nestalo se tak.

Poté, co z čela krajského vedení odešel Richard Brabec (byl už ministrem životního prostředí), krajským předsedou ANO se stal Pavel Elias z Roudnice nad Labem.

Nový krajský předseda tehdy zatrhl námluvy jednotlivých městských organizací, aby s hnutím Severočeši.cz uzavíraly před volbami spojenectví a vytvářely společné kandidátky. Týká se to zejména severozápadní části Ústeckého kraje - v Mostě a Chomutově, kde ANO má velmi malou členskou základnu a naopak jsou tu silní Severočeši.cz.

K roztržce mezi Severočechy a ANO došlo i v Litoměřicích, kde dokonce byly vyhrocené vztahy natolik, že později se Severočeši Litoměřice spojili s ODS a ČSSD.

A de facto podobná situace nastala i v září 2015 v Mostě, kde Severočeši Most rozbili koalici s KSČM a ANO. To je nyní v opozici. Jiný příběh je vnitřní puč v Ústí nad Labem...

V Mostě nyní proti sobě stojí Jiří Zelenka a Berenika Peštová, kromě mostecké zastupitelky i náměstkyně ministra životního prostředí. A právě její osoba měla dle informací ze zákulisí být neuralgickým bodem, že Jiří Zelenka "tlačil" na krajského předsedu, manažera i šéfa hnutí, že Peštová by měla v ANO okamžitě skončit.

Aktéři jednání dokonce hovoří o určitém způsobu nátlaku s tím, že Zelenka měl vyslat jasný vzkaz: ANO v Ústeckém kraji bude mít problém.

Konkrétně v Mostě vypukla zákopová válka a proti sobě stojí kromě Sdružení Mostečané Mostu i zastupitelé z hnutí ANO.

ČTĚTE:  Severočeši.cz jsou v rozkladu. ANO dává od hnutí ruce pryč

Severočeši Most si do koalice vzali ČSSD a ODS. ANO je v opozici

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře