Porušila litoměřická koalice v čele s ODS zákon o obcích?

Ladislav Chlupáč. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Ladislav Chlupáč. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Litoměřice - Noví litoměřičtí radní z ODS, ČSSD, Severočeši Litoměřice, TOP 09, Sport a Zdraví se na posledním listopadovém jednání postavili proti zařazení čtyř bodů opozičního ANO a Strany zelených do programu jednání zastupitelstva města. To se koná ve čtvrtek 11. prosince 2014.

Reklama

Nová koalice Litoměřic v čele se starostou Ladislavem Chlupáčem se "odkopala". Odmítla do programu zastupitelstva zařadit čtyři body. Tím vykopala pomyslnou "válečnou sekyru" a propast mezi slabou koaliční většinou jednoho hlasu s podporou komunistů a opozicí z řad ANO a Strany zelených bude ještě větší.

"Předkládat návrhy na zastupitelstvo je jedním z nejdůležitějších práv zastupitele, a to bylo porušeno. Proto jsem také podal oficiální stížnost," uvedl pro SeveročeskýDeník.cz zastupitel Petr Panaš (SZ). Stejného názoru je i Petr Urbánek z ANO.

O co jde? Asistentka starosty a tajemníka Eva Šimková obdržela čtyři návrhy bodů, které byly požadovány ze strany ANO a Strany zelených k zařazení do nejbližšího termínu konání zastupitelstva města. Program schvaluje rada města. Ta 27.11.2014 čtyři body opozičních zastupitelů do programu nezařadila.

"Celá věc mě hodně mrzí. Naší snahou je být opozicí konstruktivní. Proto jsme body týkající se zveřejňování zápisu zastupitelstva, zřízení redakční rady Radničního zpravodaje a auditu Zahrady Čech rozeslali předem všem zastupitelům s tím, ať se případně vyjádří a o návrzích s námi jednají, a to ještě před samotným zastupitelstvem," uvedl pro MojeLitoměřicko.cz Petr Urbánek (ANO).

Ten připomíná slova Ladislava Chlupáče na ustavujícím zastupitelstvu města. "Samozřejmě, že pokud dostaneme návrh k fungování Radničního zpravodaje nebo o redakční radě a dalších věcech, tak samozřejmě se tím budeme zaobírat," uvedl tehdy starosta.

Jeden bod týkající se zveřejňování jmenovitého hlasování zastupitelů navrhla Strana zelených. Ani ten radní města do programu nezařadili.

Podle Petra Urbánka došlo ze strany radnice k porušení zákona o obcích a platného jednacího řádu zastupitelstva. Proto k Chlupáčovým rukám zamířila písemná stížnost a upozornění porušení zákona.

Redakce SeveročeskýDeník.cz se pokusila telefonicky zkontaktovat s mluvčí města Evou Břeňovou, aby se ke kauze vyjádřila. Telefon do vydání článku nezvedla.

Avšak nakonec radní města přehodnotili svůj postoj a ve čtvrtek 4. prosince 2014 ve 14.40 minut se na webu města objevilo aktualizované znění. Všechny čtyři body opozice byly zařazeny na nejbližší jednání zastupitelstva. To proběhne 11. prosince 2014 od 16 hodin v Gotickém hradu.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře