Nechci si politikou zkazit jméno, říká boxer Lukáš Konečný

Lukáš Konečný. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Lukáš Konečný. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Boxer Lukáš Konečný je v nové roli. Od listopadu 2014 je zastupitelem Města Ústí nad Labem za Ústecké fórum občanů (UFO). "Každý sportovec, který do politiky vlezl, tak si podryl jméno. Budu se tomu všemožně bránit," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz.

Reklama

Být městským zastupitelem v Ústí nad Labem je pro vás první politické angažmá?

Není to zcela první politické angažmá, již jsem se v minulosti angažoval. Už jsem dřív kandidoval. Avšak bylo to spojeno s aktivní kariérou sportovce a bylo jasné, že kdybych někde uspěl, neměl bych na politiku čas. Dříve jsem kandidoval spíše proto, že jsem podporoval konkrétní lidi na kandidátce té či oné strany a hnutí. Nebyl jsem ani nijak vysoko na té kandidátce. Teď to bylo jiné, uspět jsem chtěl a pokusit se přímo angažovat.

UFO je vnímo jako hnutí sportovců. Je to tak?

Neřekl bych to až takto, ale sportovců na kandidátce bylo hodně. To je pravda. Myslím si, že je to dobře. Jsou to lidi, kteří ve sportu něčeho dosáhli, umí máknout, dát si nějaké cíle, dodržet slovo a podobně. Osobně sportovce v takové straně vidím rád. Pak je to o tom, zda s výsledkem dokážeme něco udělat, nebo ne.

Lze vás v uvozovkách vnímat jako lobbistickou stranu sportovců?

Takhle bych to nebral. I já osobně mám o sport zájem. Avšak vím, že město není stavěno jen na sportu. Chci podporovat sport, chci mu vycházet vstříc, ale zároveň vím, že těch problémů v tomhle městě je víc.

Nyní je diskutované téma financování sportu, což se dělá převážně přes děti a mládež. Avšak v mnohých městech je to neprůhledné. Někde, neříkám že v Ústí, to může fungovat jako skryté financování politických stran. Jak to vypadá v Ústí?

Tady jsou preferované sporty jako je hokej, fotbal, volejbal, basketbal. Pak je tady ten zbytek. Mysím si, že systém šeků je hloupost. Mělo by se to zrušit. Netvrdil bych, že je to nějaké skryté financování, to v žádném případě, ale myslím si, že snaha nepadla na úrodnou půdu. Mělo by to být zajištěno přes svazy jednotlivých sportů. Určitě je to o snaze podporovat mládež. Byl bych rád, kdyby se ústecký sport podporoval i vyššími částkami, protože když děti něco dělají, co je baví, je to prevence. Jak zdravotních problémů, tak kriminality. Také se dětem vštěpují nějaké povinnosti a pravidla.

Myslíte si, že nově vytvořená koalice ANO a PRO! Ústí dostatečně neakcentuje sport?

To se teprve ukáže časem. Osobně si myslím, že ne. Třeba se pletu a rád bych se pletl. Je to také o lidech, zatímco u nás je těch sportovců hodně, tak u nich tam vlastně není nikdo.

Myslíte si, že by minimálně jedna koaliční strana nyní preferovala jediný směr, a to Činoherní studio?

Určitě vím, o čem mluvíme. Myslím si, že ano. I já jsem se hodně angažoval v Činoheráku. Různě jsem jim pomáhal, natočil jsem jim i video. I přesto si nemyslím, že to byl jediný problém, že město se na ně "vykašlalo". Chtělo to i z druhé strany více ohlídat. Ale pro ten Činoherák jsem, chci aby v tomhle městě kultura byla. Chci, aby se vrátili do budovy na Střekově. S tím souhlasím.

Teď se vás zeptám jako politika. Nevnímáte jako střet zájmů, že radní Jaroslav Achab Haidler je radním pro kulturu, zároveň je úzce spjatý s Činoherákem?

Bude záležet na něm, jak se k tomu postaví. Samozřejmě střet zájmů to je. Ale i v minulosti to bylo i v rámci sportu. Je logické, aby dotyčný pro určité věci nehlasoval. Na jednu stranu bych se toho bál, na druhou zase do toho vidí.

Během let se to může změnit. Máte ambice být jen komunálním politikem nebo zkusit i kandidaturu výš - do kraje, do parlamentu?

Jsem úplný nováček. Nic nevím, nic neznám. Postupně se do toho chci dostat a uvidíme. Pro mě je priorita něco udělat přímo pro Ústí nad Labem.

Neobáváte se toho, že by politické angažmá vám mohlo do budoucna pokazit image úspěšného sportovce? Takových příkladů je také hodně...

Abych řekl pravdu, tenhle problém jsem si už uvědomil. Každý sportovec, který do politiky vlezl, tak si podryl jméno. Budu se tomu všemožně bránit.

ČTĚTE:  Chceme změny ve vztahu Technických služeb ke sportovním klubům, říká Jiří Madar

UFO půjde do opozice, avšak chce prosadit sportovní koncepci

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře