Lex Babiš. Zákon kvůli jednomu muži

Andrej Babiš. Foto: archiv Investigate.cz
Andrej Babiš. Foto: archiv Investigate.cz

ČR - Politická scéna bojuje proti ministru financí Andreji Babišovi. Je miliardářem, který má firmy v Česku, na Slovensku, v Německu, ve Francii. Je druhým nejbohatším mužem v Česku a kromě agro-chemického koncernu mnoha firem je majitelem i mediálního domu Mafra.

Reklama

Mafra se sídlem v Praze vydává dva celostátní deníky (Mladá fronta Dnes, Lidové noviny), bezplatný deník pro Prahu a krajská města (Metro), bezplatný týdeník pro venkovské regiony (5plus2), časopisy (např. Téma), dva silné online zpravodajské portály (Idnes.cz, Lidovky.cz), bulvární web (Expres.cz), tři hudební televizní stanice (Óčko), celoplošné zpravodajsko-hudební rádio (Radio Impuls). Nově buduje zpravodajský vidokanál na internetu. Mezi pořady jsou i politické debaty a duely.

Současně jeho média mají velký kus z reklamního koláče v Česku. Získává reklamu  od mediálních agentur, obcí, ministerstev a státních úřadu. Například  jeho ministerstvo financí vypsalo zakázku na reklamní kampaň ve výši 28 milionů korun na podporu EET (elektronické evidence tržeb). Hodně inzerátů je i v novinách, na webových portálech a rádiu z mediální skupiny Mafra.

Nebo jiný příklad. Dalším zadavatelem je například ministerstvo životního prostředí a jeho pobočky – například kampaň Zelená úsporám (dotace na zateplování rodinných a bytových domů). Ministrem je Richard Brabec z Babišovy politické strany ANO. Richard Brabec byl generálním ředitelem chemického závodu Lovochemie, která tvoří základ současného bohatství Andreje Babiše.

Ministerstvo pro místní rozvoj je zřizovatelem agentury CzechTourism. Cílem je propagace České republiky v zahraničí i v Česku. Marketingové kampaně jsou opět v médiích mediální skupiny Mafra. Například denně jsou PR články na propagaci domácí turistiky na webu Idnes.cz s názvem Kudy z nudy.

Andrej Babiš založil politické hnutí ANO v roce 2011, po parlamentních volbách v roce 2013 se stal vicepremiérem vlády a ministrem financí v koaliční vládě ČSSD, ANO, KDU-ČSL. Obsahem nonstop kampaně je zlost, nespokojenost a naštvanost. Hlavní slogan je boj s korupcí a podnikatelsko-politickou mafií. Strana nemá program ani vize. Je to strana jednoho muže, který hnutí řídí jako firmu. On je ředitel, ostatní jako jeho zaměstnanci.

Kvůli diskreditaci pravicové vlády Petra Nečase v roce 2013 skončila koalice ODS a TOP 09. Od té doby je premiérem Bohuslav Sobotka z ČSSD. Aby vládl, vytvořil koalici s ANO. Andrej Babiš před rokem 1989 byl členem KSS. Tři roky v současné vládě Andrej Babiš prosazoval nepřímo i své ekonomické zájmy. Jeho koncern Agrofert získal mnoho evropských dotací, on sám má problém s projektem z roku 2008 s názvem Čapí hnízdo. Vyšetřuje ho OLAF z Bruselu, ale v Česku má Andrej Babiš střet zájmů. Je totiž ministrem financí.

Rok před volbami ČSSD změnila vstřícnou politiku směrem k Andreji Babišovi. S druhým koaličním partnerem (KDU-ČSL) a pravicovou opozicí (ODS, TOP 09) a levicovou KSČM odhlasovala zpřísnění v zákoně o střetu zájmů.

Hlavní omezení míří na Andreje Babiše, proto je zákon nazýván Lex Babiš. Členové vlády nesmí vlastnit periodický tisk, rozhlasovou stanici, televizní stanici. Online zpravodajské weby nevadí.

Andrej Babiš chce být po parlamentních volbách na podzim 2017 premiérem. Nový zákon musí schválit Senát. To asi nebude problém. Ale Andrej Babiš má spojence u prezidenta Miloše Zemana. Ten nemá rád Bohuslava Sobotku.

Předseda ČSSD a premiér řekl: Oligarchové si musí vybrat. Chtějí být ve vládě nebo chtějí dotace, státní zakázky a mít média?

Petr Gazdík z TOP 09/STAN řekl: Žijeme v době mediokracie, v době médií. Není možné, aby na veřejné mínění měl vliv majitel, který je současně členem vlády.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) řekl, že zákon je opatřením proti korupci. A proti ní bojuje i ANO.

Pouze poslanci z ANO zákon nepodpořili. V budoucnu má zákon platit i pro poslance, senátory, politiky v regionech.

Podle ODS, která je liberální strana, Česko není v normální situaci. Předseda ODS Petr Fiala řekl: Není to politické divadlo. Musíme volit nestandardní cesty.

Andrej Babiš se bude radit s právníky a řekl: Oligarchie je nedemokratická forma. Hnutí, které jsem založil, bylo zvoleno v demokratických volbách.

Současná situace vznikla kvůli tomu, že v roce 2013 německá vydavatelská skupina Rheinische Post Mediengruppe prodala mediální dům Mafra. Potom německá skupina Regiocast prodala podíl v Rádiu Impuls.

Poté RingierAxelSpringer (dnes Czech News Center) prodal mediální dům s nejčtenějším bulvárním deníkem Blesk, který získal Daniel Křetínský.

Třetím mediálním domem  je Vltava Labe Press (dnes Vlatava Labe Media). Novým majitelem po Verlagsgruppe Passau je česko-slovenská skupina Penta s miliardářem Markem Dospivou.

V Česku je stále podobný duální systém soukromých a veřejnoprávních médií jako v Německu.

Avšak nyní je boj o pokračování liberálního prostředí v Česku.

Překlad z textu psaném německy pro Saskou nadaci pro mediální vzdělávání.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře