Dvojrozhovor: Město Ústí nelze řídit jako firmu, říká Martin Hausenblas

Jana Bohuňková, Martin Hausenblas. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Jana Bohuňková, Martin Hausenblas. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n/L. - Měl pečlivě vybudovanou image, kterou si pokazil vstupem do politiky. Bývalý náměstek primátora Ústí nad Labem Martin Hausenblas a exnáměstkyně Jana Bohuňková (oba z PRO!Ústí) hodnotí v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz situaci před a po puči ve vedení krajského města.

Reklama

Při podpisu koaliční smlouvy v listopadu 2014 jsem se vás ptal, zda se neobáváte toho, že Činoherák se stane neuralgickým bodem koalice a hrozí riziko ze střetu zájmů. Tehdy jste říkal, že to vyřešíte. Ovšem po celou dobu vládnutí to vypadalo, že toto téma se vám nepodařilo vyřešit a nakonec PRO! Ústí i díky tomu ztratilo vedení města. Vnímáte ten rozdíl být politický aktivista a poté se přímo podílet na vedení města? Nebyli jste nezkušení, a proto od začátku již bylo dáno, že to nemusí pro vás dobře dopadnout?

Jana Bohuňková: Jestli mohu na to odpovědět. Samozřejmě je to rozdíl. Nezastírám, že jsme byli nezkušení a nadělali jsme spoustu chyb. Na druhou stranu voliči to věděli a voliči si přesně tuto změnu přáli, proto nás zvolili.

Martin Hausenblas: Řeknu k tomu jen toto: Ano, pohled z venku je velmi odlišný než pohled zevnitř. To prozření je silné. Z venku je to všechno jednoduché, ale když se podíváte dovnitř, kde to má své návaznosti. Pro mě jsou překvapivé procesy na úřadě, které jsou z mého pohledu velmi pomalé. Skutečně se ukázalo, že město nelze řídit jako firmu. Je to jiný organismus. Za sebe mohu říci, že od prvního do posledního okamžiku ve vedení města jsem pracoval na sto procent. Jenom proto, aby město z toho mělo benefity.

Jedna věc je, že jste to myslel dobře a férově, ale politika je asi o něčem jiném a partneři se na to dívají jinak…

Hausenblas: Spíše je to o něčem jiném. Tady je tolik práce, že na úřadě pracujete od rána od osmi hodin do jedenácti do večera. Důvod je ten, že město je tolik zanedbané. Je nutné udělat tolik věcí, v tolika problémech, že je nutné to odpracovat. A já nemám, kromě nějakých komunikačních formátů, prostor, abych se vybavoval a politikařil.

Tedy dělat zákulisní politiku?

Hausenblas: To není možné. Máme koaliční klub, kde se koaliční zastupitelé mají setkat. Pokud to ti odpadlíci (pučisté) ignorují a popírají to – nechtějí... Myslím, že to ani nebylo z jejich hlavy, ale že to byl impuls od pana Josefa Matějky – manipulovat, držet stranou, aby vznikaly rozpory a mohlo se to rozštěpit. Já nemám žádné jiné nástroje kromě koaličního jednání.

Lze to chápat i tak, že jste byli obětí druhého hnutí ANO, které bylo nejednotné?

Hausenblas: Necítím se být kompetentní, abych se k tomu vyjadřoval. V daném čase a v daném prostředí jsme dělali to, co nám bylo umožněno. Drželi jsme se koaliční smlouvy – nekomunikovali jsme to navenek, naopak jsme hovořili s partnerem a vyzývali ho, co to šlo. To všechno jsme dělali.

Problém byl jen s tou druhou částí zastupitelů ANO?

Bohuňková: Přesně tak.

Hausenblas: To co pan Matějka říkal do médií a co reálně dělal, to jsou dvě zcela diametrálně odlišné tváře. To první byl jen mediální obraz. A realita byla úplně jiná.

Bohuňková: Ještě se vyjádřím k mé gesci. Byla jsem nařknuta, že nic nedělám a chybí za mnou reálné výsledky. Já pracuji s lidmi a sociální situace v Ústí nad Labem se dynamicky vyvíjí. Není to o tom, že si jednou načtete tu situaci a všechno je dané. V mé gesci se situace neustále měnila a bylo nutné neustále zkoumat a sledovat vývoj. Donekonečna schůzky s neziskovým sektorem, se sociálními službami…

A není to hned vidět.

Hausenblas: Jana přišla do rozvráceného města.

Nemyslíte si, že ta dobrá snaha s Činoherákem pohltila všechno a zkomplikovala situaci?

Hausenblas: Vůbec ne.

Ale ta situace za vás nebyla vyřešena.

Hausenblas: Ale my jsme neměli příležitost to vyřešit.

Bohuňková: Činoherák je obětí politiky. Neprávem se to stalo politikum a Činoherák si to vůbec nezaslouží. Mohu za nás říci, že my jsme Činoheráku věnovali tisícinu času z toho všeho ostatního z městské agendy. Na magistrátě je tolik problémů, které se neřešily. Ať je to z oblasti školství či sociálních věcí.

Co budete nyní dělat?

Hausenblas: Domnívám se, že ta skupina, co se dostala do vedení města, vůbec netuší, do čeho jde. A podle mého názoru přijde velmi rychle naprosté rozčarování a úlek.

Třeba si myslí, že se dostanou k nějakým stavebním zakázkám a projektům?

Hausenblas: To se nestane, za současné finanční situace města to není možné.

Bohuňková: Nespekulujme o tom, co chce udělat nové vedení města. Věřím, že do toho jdou s čistými úmysly. Není pravda, že my jsme nechtěli komunikovat, oni nechtěli komunikovat. Možná jsou i osobní animozity. Stačí se podívat na to, jak mě paní Květoslava Čelišová (z KSČM) vláčela médii a nařkla z nekoncepčnosti. Paní zastupitelku jsem měla několikrát u sebe v kanceláři, nikdy mi neřekla jedinou připomínku.

Možná je to o tom, jak se říká, že politici jinak mluví soukromě a jinak na kamery.

Bohuňková: Přesně tak.

Oni prostě dělají tu politiku.

Bohuňková: Mimo zastupitelstvo vás chválí a na zastupitelstvu vám vrazí kudlu do zad.

Hausenblas: Ptal jste se, co budeme dělat. To je jednoduché. Po předání agendy a jen mých rozpracovaných 46 projektů, které jsou paralelní, protože na městě je pomalý proces, budu věřit, že se v nich bude pokračovat, neboť čas je nepřítel. Ale záleží jen na novém vedení města, jak se k nim postaví.

A vaše zkušenost s politikou? Jak vidíte svoji politickou budoucnost?

Hausenblas: Výborná. Jsem v životní fázi, že mám za sebou funkční firmu a moje poslání je pomáhat lidem.

ČTĚTE:  Exnáměstek Hausenblas vyzval nové radní, aby projednali návrh hazardní vyhlášky

Herci z Činoheráku Ústí mají přejít do příspěvkové organizace města. Ta získala 6,5 milionu

Vyjádření hnutí PRO!Ústí k nepravdám šířeným pučisty z bývalého ANO

Prohlášení bývalých členů ANO zastoupených ve vedení města Ústí nad Labem

Josef Matějka skončil v čele ústeckého ANO. Co bude dál?

Ústecký radní pro kulturu Jaroslav Achab Haidler rezignoval. Kvůli Činoheráku

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře