Chceme přesvědčit Severočechy, že region musí projít reformou, říká poslanec Michal Kučera

Michal Kučera. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Michal Kučera. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústecký kraj - "TOP 09 je konzervativní strana. My určitě nebudeme dělat žádnou revoluci. Chceme dále zdůrazňovat svá témata, která bohužel nejsou dneska příliš slyšet," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz předseda a poslanec TOP 09 za Ústecký kraj Michal Kučera.

Reklama

Jak vidíte situaci celostátní a krajské topky? Můj názor je takový, že pravicové strany, které tu byly, umožnily vstup ANO na scénu. Teď dochází k nějakému zabetonování a mám pocit, že opozice nemá sílu a veřejnost na to ani neslyší. Strany jako jste vy, jsou potřeba pro demokracii, ale mám pocit, že se vám pořád nedaří a všichni vás válcují. Teď je otázka, co s tím budete dělat a jak rychle se zaktivizujete?

TOP 09 je konzervativní strana. My určitě nebudeme dělat žádnou revoluci. Chceme dále zdůrazňovat svá témata, která bohužel nejsou dneska příliš slyšet. Některá témata se nám nedaří prosadit v médiích a dát jim dostatečný prostor. Nicméně já věřím, že se situace začne pomalu otáčet a ten prostor, kde bychom mohli své názory prezentovat, se nám začne uvolňovat. Teď je TOP 09 po celostátním sněmu, kde bylo stanoveno nové vedení. Já věřím, že to vedení stanoví akční plán na další dva roky a povede to k tomu, že budeme dále tou nejsilnější pravicovou stranou v České republice a budeme stranou, u které rostou preference.

Jak vidíte situaci v Ústeckém kraji? Ten kraj je celkově už spíš levicový.

Máme tu témata, která oslovují slušné, vzdělané voliče, kteří mají zájem na tom, aby se kraj dále nějakým způsobem rozvíjel, voliče, kteří se nedívají jenom na to, co mají dnes k obědu, ale jsou ochotni se dívat někam dál. Ta témata, která tady zaznívají, jsou důležitá pro rozvoj Ústeckého kraje, ať je to podpora vzdělanosti, podpora a rozvoj znalostního a vědeckého průmyslu.

Těžba a pálení uhlí v tepelných elektrárnách je skutečně koule na noze, kterou táhne Ústecký kraj za sebou. My chceme přesvědčit občany Ústeckého kraje, že musíme projít nějakou reformou, obnovou, kterou už prošly regiony v Evropě, které byly podobně zatížené jako my a prošly jí úspěšně.

Dneska jsou z nich moderní regiony s moderním průmyslem, kam se znovu stěhují mladé rodiny a chtějí tam žít.

Poučili jste se od minulých krajských voleb, kde jste nepřekročili ani tu pětiprocentní hranici? Co chcete udělat jinak, abyste se aktivizovali a vůbec tu pětiprocentní hranici překročili?

To je poměrně daleká otázka, protože krajské volby jsou za rok. My se o tom u nás budeme ještě bavit. Budeme se snažit sestavit takovou kandidátku, která bude za prvé důvěryhodná svým složením lidí a témata, která chceme představit, budou směřovat právě k obnově kraje.

Jedna věc je překročit hranici, dostat se tam. To si zkusilo třeba hnutí ANO. V podstatě vyhrálo volby, ale nejsou schopní sestavit koalici. Vy v rámci kraje byste ji sestavili s kým? Protože i teď se říká, že ANO může vyhrát krajské volby a pokud vím, tak mezi vámi TOP 09 a ANO nejsou ideální vztahy. S kým by tu mohl být nějaký koaliční potenciál?

Je opravdu předčasné o tom hovořit v tuhle chvíli, ale samozřejmě že ten potenciál je ve stranách, které nejsou extremistické, určitě to není KSČM, na druhé straně určitě to nejsou strany typu Dělnická strana. Tam určitě není koaliční potenciál. Budeme se snažit hledat nějaký smysluplný průřez. Je to takové klišé, ale hodně záleží na lidech, kteří tam jsou zvoleni. Jedna věc je značka, druhá věc je, jestli tam jsou lidi, kteří jsou ochotni kraj posouvat někam dál a ne ho konzervovat v současném neutěšeném stavu.

Kde vidíte Ústecký kraj v rámci republiky? Jakou roli by měl hrát?

Bohužel čísla zatím hovoří, že kraj je na posledním místě, co se týče zaměstnanosti, sociální struktury či zdravotních výsledků, statistik. To je věc, kterou přinesla nešťastná těžba, nešťastný průmysl s nízkou přidanou hodnotou a my se teď musíme bavit o nějaké obnově.

Jaká je situace u ostravských lagun a riziku, že znovu na Mostecko a Lovosicko zamíří ke spálení nebezpečný odpad? Vy jste interpeloval ministry, jaké jsou novinky?

Novinka je ta, že se připravuje výběrové řízení novou formou likvidace na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Já jsem vystoupil i na hospodářském výboru. Formou interpelace jsem upozornil, že ten způsob likvidace, který tady byl v minulém období, nebezpečného odpadu v Litvínově a pálení v Čížkovické cementárně, nepovažujeme za úplně ten správný směr.

Teď je plán jaký? Bude se to znovu opakovat?

Pokud to vyhraje firma, která má tento způsob řešení, tak se to samozřejmě zopakuje. Pokud to vyhraje firma, která má jinou variantu řešení, tak se to bude dělat jinak, ale jak říkám, teď se připravuje výběrové řízení, které má nějaké zadávací podmínky a jsou firmy, které půjdou do výběrového řízení s tou variantou, že to budou chtít řešit stejně jako předtím.

Je tam pořád důležité rozhodnutí kraje nebo Rady kraje?

Zadávací podmínky jsem neviděl, ale myslím si, že to bude ošetřeno tak, aby to bylo skutečně čisté.

ČTĚTE:  Plán s ostravskými kaly se asi zopakuje. Bude se v Čížkovicích další roky spalovat nebezpečný odpad?

Reklama

Hodnocení

4.43 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře