Budeme důkladnými oponenty v opozici, tvrdí liberečtí Starostové

Michal Hron. Foto: archiv Město Liberec
Michal Hron. Foto: archiv Město Liberec

Liberec - Starostové pro Liberecký kraj (SLK) budou v opozici důkladnými oponenty všech předkládaných návrhů a nepodpoří žádný návrh, kde jim bude tato role koalicí upřena. Starostové budou současně i z opozičních lavic prosazovat svůj volební program.

Reklama

SLK nakonec zůstávají v opozici v libereckém zastupitelstvu, přestože vyjednávali s ANO o koalici. Ta nakonec vznikla ve spojení se Změnou pro Liberec.

"Teď nás především zajímá, jak vážně byla myšlena otevřená spolupráce s opozicí. Prvními prubířskými kameny bude ustavení výborů, komisí a orgánů městských společností. Budeme pozváni k jednáním o nové struktuře a následnému obsazování těchto orgánů, nebo dostaneme hotová řešení až k jednání na zastupitelstvu? Bude se o tom s námi jednat, nebo budeme přehlasováni těsnou většinou,“ zeptal se Michal Hron, který vedl kandidátku SLK.

Podle lídra Starostové mají plné právo na nedůvěru ke slovům koaličních partnerů. "V průběhu dlouhého sedmitýdenního vyjednávání oficiální vyjednávací tým Změny ujišťoval, že je připraven uzavřít koalici se SLK a že bez SLK neuzavře koalici s ANO," uvedl Michal Hron. "Vyjednávací tým ANO dokonce vedl jednání o čtyřkoalici se SLK, ČSSD a TOP 09 a zakládal si na své zásadovosti a konzistentnosti v názoru, že se Změnou nikdy. Nakonec se ukázalo, že jiný neoficiální vyjednávací tým Změny vyjednal tajně s ANO a za zády všech dnes platnou dvojkoalici."

"Současná dvojkoalice je jenom důsledkem dosavadních politických praktik, a nemůže proto na stylu liberecké politiky nic změnit. Její vznik se opírá o jediné - popření vlastních slov voličům a popření vlastních slov směrem k politickým partnerům. Obávám se, že to má vážný důsledek pro nás pro všechny - slova libereckých politiků vzhledem k této koalici a okolnostem, za nichž vznikla, již dnes nic neváží,“ řekl ve svém projevu na ustavujícím zastupitelstvu Michal Hron, protikandidát na primátora.

Starostové budou požadovat, aby koalice předložila, co nejdříve programové prohlášení, ve kterém jednoznačně stanoví problémy, které vyřeší, a to včetně termínů a nástinu řešení. "Budeme chtít jasnou odpověď na to, kdy bude předložen ke schválení územní plán, a budeme trvat na tom, aby byl předložen hned po vyřízení stávajících námitek. Změny současného návrhu na základě studie zeleně, která ale ještě neexistuje, a z toho plynoucí neodhadnutelný odklad jsou pro nás nepřijatelné,“ doplnil Jan Marek, zastupitel SLK mající v zastupitelském klubu SLK na starosti rozvoj a územní plánování.

"Výsledky voleb ani povolební uspořádání nedopadlo podle našich představ, to však není důvod, abychom rezignovali na vyřešení problémů, které jsme se zavázali v našem programu řešit. Jsou to problémy, které se dotýkají všech, proto musí být také v zájmu všech zastupitelů, koalice nekoalice, tyto problémy vyřešit,“ dodal Michal Hron.

ČTĚTE:  Tibor Batthyány z ANO je novým primátorem Liberce

Rozpory se zakládaly do značné míry na mediálních obrazech, říká Jan Korytář

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře