Andrej je daleko a nemůže na vše dohlédnout, říká o situaci v ANO politolog Jan Hrubeš

Jan Hrubeš. Foto: archiv J. Hrubeše
Jan Hrubeš. Foto: archiv J. Hrubeše

Severní Čechy - "Problémem je, že hnutí ANO nemá ucelenou a konkrétní politickou vizi, program a identitu. Tu teď nahrazuje osobnost Andreje Babiše a jeho příběh úspěšného podnikatele," říká v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz politolog z Mostu Jan Hrubeš.

Reklama

ANO uspělo v parlamentních volbách, vyhrálo ve volbách do europarlamentu a hnutí se dařilo v komunálních volbách. Třeba v Ústeckém kraji utvořilo koalici v Chomutově, Děčíně, Ústí nad Labem i Mostě, avšak výrazná změna přišla v prvním roce vládnutí. Nejprve vnitrostranický puč v Ústí nad Labem, nyní krize v Mostě. O čem to svědčí?

Asi nebude překvapením, když odpovím, že tato skutečnost má své kořeny ve způsobu vzniku hnutí a jeho rychlém postupu k vládní odpovědnosti. Klíčovou roli při tvorbě  hnutí sehrál Andrej Babiš, který je veřejností vnímán jako úspěšný podnikatel a na jeho osobnosti také celé hnutí stojí. Rychlokvašky, mezi které ANO patří, však mají jednu nevýhodu. Nikdy nevíte, kdo se sveze po jejich úspěchu. V podmínkách klasických politických stran jsou jejich členové "odměňováni" za již  vykonanou práci a úsilí, čili je zde větší pravděpodobnost, že neselžou a budou ke straně loajální. Svou roli při neposlušnosti některých zastupitelů hraje i vzdálenost, Andrej je prostě daleko a nemůže na vše dohlédnout.  

ANO není klasickou stranou, je aspoň klasickým hnutím, nebo opravdu jde o politickou divizi Agrofertu Andreje Babiše, jak často říká Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09?

Voliči díky masivní kampani velmi dobře věděli, kdo je Andrej Babiš a co je to Agrofert. Poslední volební průzkumy ukazují, že jim takové propojení zřejmě zatím nevadí.  

Andrej Babiš budoval ANO především kvůli snaze dostat se do sněmovny, nakonec zvítězilo hnutí i v eurovolbách, avšak zdá se, že komunální volby hnutí nezvládlo. Čím je to způsobeno?

Na hodnocení je dle mého názoru ještě velmi brzo. Podívejte se, jakým vnitřním napětím prošly jiné politické strany včetně ODS a ČSSD. V tomto smyslu si myslím, že hnutí ANO nemá to nejhorší za sebou, a to i s odkazem na předchozí otázku.

V hnutí ANO začínají vzrůstat aféry a kauzy, přesto se Andreji Babišovi to daří ukočírovat. Co si ale myslet o údajné korupční nabídce v Mostě, kde v aféře figuruje i zastupitel ANO?

Myslím si, že dokud do situace nevstoupí nějak zásadně policie nebo státní zástupce, bude Andrej Babiš celou situaci jen zpovzdálí sledovat. Něco jiného se stane, pokud padnou konkrétní obvinění. Mostečtí zastupitelé ANO ovšem v celé kauze předvedli celorepublikový stereotyp, ve kterém se od ostatních politiků nijak neliší.  

Jací lidé jsou v ANO? Idealisté, nezkušení politici, nebo naopak všehoschopní protřelí šíbři?

Myslím, že je to kombinace všeho. Problémem je, že hnutí nemá ucelenou a konkrétní politickou vizi, program a identitu. Tu teď nahrazuje osobnost Andreje Babiše a jeho příběh úspěšného podnikatele. Můžete mi namítnout, že dnes již  nikdo volební programy a vize nečte, ale na druhou stranu jsou zde členové strany, které spojují nějaké hodnoty a vize. Minimálně pro ně samotné je dobré mít takové vize  připraveny, jinak je možné očekávat další rozpory. Snad i proto hnutí založilo svůj think thank.

ČTĚTE: ANO 2011 oživí ústeckou buňku

Spojenectví ANO a Severočeši.cz je v troskách. Obě hnutí válčí mezi sebou

Severočeši Most si do koalice vzali ČSSD a ODS. ANO je v opozici

Makat jen za 40 tisíc? Ústecký náměstek Pavel Dufek z exANO vnímá politiku jako byznys

Babiš přestal mít kontrolu v ANO na Ústecku, a teď si myje ruce, naznačil Hausenblas

ANO zrušilo buňku v Ústí nad Labem, členy vyloučilo. Babiš mluví o puči

Puč v ANO Ústí nad Labem. O co se hraje?

Severočech Jiří Zelenka si vysloužil trestní oznámení od Bereniky Peštové z ANO

Reakce Petra Hájka na kauzu Teplo-byty: Šéf roudnického sdružení ANO pan Vávra je vysokým funkcionářem Veolie

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře