Okres Semily – Turnov nebo Český ráj nebude. Ministerstvo samostatný okres Turnov nechce

Úředník, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Úředník, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

SEMILY - Vzniknou dva okresy, nebo jeden okres bude mít jiný název? Dlouholeté téma nemá rozuzlení ani tentokrát. Ministerstvo vnitra je proti vzniku samostatného okresu Turnov. Naopak Semily nechtějí název pro jeden okres ve znění Semily – Turnov nebo Český ráj.

Reklama

Turnov nesouhlasil s návrhem zákona o novém územně správním členění státu dle návrhu ministerstva vnitra. A požadoval buď zachování současného stavu, nebo vyhlášení samostatného okresu Turnov.

Ministerstvo vnitra změnilo názor a souhlasí se zachováním nynější územní působnosti obce s rozšířenou působností takzvaného ORP Turnov.

Lidé z měst a obcí spadající svými agendami – jako je vydávání občanských nebo cestovních průkazů – pod Turnov, by v takovém případě i nadále jezdili kvůli úředním záležitostem do Turnova.

Původní návrh novely zákona totiž počítal s tím, že by 16 z 37 obcí z ORP Turnov nově patřilo pod Jablonec, Liberec nebo Semily.

Avšak kvůli dopravní dostupnosti by to podle kritiků pro občany bylo neúnosné. Protestují i starostové obcí.

Zatímco petici za samostatný okres Turnov podepsalo přes 7 500 lidí, ministerstvo vnitra vznik samostatného okresu Turnov nepodporuje.

Místo toho by spíše vidělo přejmenování současného okresu Semily na Semily - Turnov či Český ráj.

Proti tomu jsou ale zase v Semilech.

Přestože se jeví změna okresu Semily na dva samostatné jako "žabomyší válka", jde především o úřady.

Turnov a okolní obce například postrádají možnost vyřídit si na nové radnici třeba důchody. Ministerstvo přišlo s řešením – úřadovnu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) bude Turnov mít.

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře