V roudnické nemocnici je nová ambulance hojení ran

Roudnická nemocnice. Foto: archiv MojePodřipsko.cz
Roudnická nemocnice. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Roudnice n/L. - Nově otevřená ambulance hojení ran v Podřipské nemocnici s poliklinikou je určená pacientům s chronickými ránami, nejčastěji žilního původu či ran vzniklých jako komplikace cukrovky. Více v rozhovoru s MUDr. Doležalovou.

Reklama

Do roudnické nemocnice jste přišla z Kladna?

Ano, do Roudnice jsem přišla z Kladna. V posledním ročníku vysoké školy jsem se začala zajímat o mé budoucí pracoviště. Oslovila jsem pana primáře na chirurgii a při návštěvě nemocnice jsem zjistila, že Podřipská nemocnice přesně odpovídá svou velikostí a rozsahem výkonů mé představě.

Mohla byste vysvětlit, čím se zabývá ambulance hojení ran? Pro koho je určena?

Nově otevřená ambulance hojení ran je určená pacientům s chronickými ránami, nejčastěji žilního původu či ran vzniklých jako komplikace cukrovky. Přibližte, jaké rány se zde nejčastěji ošetřují? Nejčastěji ošetřujeme bércové vředy, rány na nohou diabetiků, tzv. diabetické nohy, dále zkomplikované operační rány. Zatím většina našich pacientů přichází s nezhojenými či komplikovanými bércovými vředy.

Jaké jsou metody léčby u otevřených ran?

Základem každé léčby jsou především režimová opatření. Důležité je, aby se pacient o své rány dobře staral, udržoval rány v suchu a čistotě, polohoval končetiny, u rán vzniklých z poruchy žilního odtoku používal elastické bandáže a pravidelně končetiny převazoval. Dále u pacientů diabetiků je nesmírně důležitá vyrovnaná hladina krevního cukru (glykemie). Mezi metody, které se používají při každém převazu pak patří oplachování rány oplachovým roztokem, poté se přikládá obkladový roztok, který ránu vyčistí. Poté se přistupuje k samotnému převazu, kde s e materiál volí zcela individuálně dle aktuálního stavu rány. Důležité je ránu zhodnotit vzhledem k povlaku, lokální situaci, hloubky defektu, sekrece a podobně. Používáme poměrně rozsáhlý sortiment převazového materiálu tak, abychom pokryly co největší spektrum rán v různé fázi jejich vývoje a případných komplikacích.

Je možné se objednat přímo na konkrétní den a hodinu?

Samozřejmě. Jako i do jiných ambulancí je možno se i do ambulance hojení rán objednat přímo na určitou hodinu. Ambulance je v provozu každou středu od 9 hodin. Prý se tyto metody také aplikují na lůžkových odděleních, k čemu jsou využívány zde? Tyto moderní metody používáme i na vybrané pacienty na oddělení. Osvědčily se nám v tom, že rány se začaly hojit rychleji, čímž se zkrátila i doba hospitalizace. Navíc je možné po stabilizaci rány pacienta propustit do ambulantní péče. Pacient dochází pravidelně na ambulanci, kde zhodnotíme vývoj rány a případně jen pozměníme formu převazu. Většina převazů ovšem probíhá u pacienta doma buď jím samotným či ve spolupráci s domácí péčí, které bych touto cestou chtěla moc poděkovat za výbornou spolupráci.

Jaké jsou Vaše záliby a jak se Vám na Podřipsku líbí?

Mezi moje záliby patří především rekreační sport, jízda na kole, plavání, pěší turistika. Dále ráda čtu a cestuji. Na Podřipsku jsem teprve rok a místní okolí poznávám právě díky jízdě na kole.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře