U NÁS TO ŽIJE. Labský čtyřboj 2014 opět motivoval děti ke sportování

Momentka z čtyřboje. Foto: archiv Labe Arena
Momentka z čtyřboje. Foto: archiv Labe Arena

Račice, Štětí - Ve Štětí proběhl Labský čtyřboj 2014 – dvoudenní závody pro žáky všech tří základních škol ve Štětí. Startovaly celé třídy od druhého do devátého ročníku.

Reklama

Závodilo se na veslařských trenažérech, koloběžkách, v běhu a čtvrtou disciplínou byla střelnice u prvního stupně ZŠ a dračí lodě u druhého stupně ZŠ. Právě čtvrtá disciplína patřila mezi ty nejatraktivnější. Závodili i tací, kteří se jinak moc či vůbec nehýbou – a to je jeden z hlavních cílů Labského čtyřboje.

„Labský čtyřboj pořádáme každoročně roku 2010, pouze minulý rok byla vynucená přestávka, kterou způsobily povodně,” říká Martin Janků, předseda pořádajícího sportovního klubu KVS Štětí. „I letos už máme za sebou komplikace, protože v červnu jsme museli zrušit Labský čtyřboj pro první stupeň základních škol kvůli vytrvalému dešti. Tentokrát ale počasí vyšlo jak má a tak se poprvé obě kola Labského čtyřboje odehrály ve dvou po sobě jdoucích dnech."

Ve čtvrtek tak závodili žáci druhého stupně základních škol a v pátek jejich mladší následovníci. Bylo tak možné porovnat přístup a nasazení dvou věkových skupin žáků. A čeho si šlo všimnout?

„Větší radost i nasazení mají jednoznačně žáci z prvního stupně základních škol. Na nich je vidět, že se ještě rádi přirozeně hýbou. To jejich starší kolegové jsou už často leniví a sportování je pro ně nezvyklou činností. Mají radši tablety,“ říká Michal Kurfirst, člen výkonného výboru Národního olympijského centra vodních sportů.

"Právě na nich jsou však vidět největší pokroky. Mnozí se po absolvování čtyřboje přihlásí do sportovního oddílu a věnují se dál pravidelnému pohybu, protože si uvědomí, že sport je taky zábava," konstatuje.

„Radost nám dělají děti, které na Labském čtyřboji mají sportovní nasazení, vzájemně si fandí a chovají se upřímně. I v tom velikém počtu s nimi nemáme žádný kázeňský problém. Disciplíny čtyřboje jsou zvládnutelné i pro nesportovce, do popředí zde vystupuje sport formou zábavy, týmová práce a zviditelněn je i výkon jednotlivce. Děti si z této akce odnášejí skvělý zážitek, příjemnou náladu z pestře prožitého dopoledne a motivaci k dalšímu sportování," říká učitelka ZŠ Ostrovní Alena Francová.

Vítězem dvoudenního klání byla základní škola Školní, následovaná Základní školou Školní. Na třetím místě se umístila Základní škola Ostrovní.

Učitel tělocviku ze ZŠ T.G.M. si pochvaluje. "Musím vzpomenout nasazení žáků TGM při dračích lodích, kdy vyhráli kromě jednoho rozjezdu všechny i přes to, že máme na výběr méně žáků oproti jiným, větším školám. Bylo vidět jejich touhu po vítězství, nasazení a dobrou fyzickou připravenost.“

Absolutním vítězem mezi třídami se stala 3.A ze ZŠ T.G.M. "Vítězství jsme přijali s ohromným nadšením a také jsme ho patřičně oslavili. Ve třídě je nemálo nadějných sportovců, kteří dělají radost nejen mně, ale i sportovním oddílům, ve kterých působí. Těšíme se na další ročník Labského čtyřboje, kde zúročíme celoroční píli a pevně věříme, že prvenství obhájíme," komentuje hrdá třídní učitelka Lenka Cílková.

Letošní Labský čtyřboj měl jedno specifikum, účastnil se ho zástupce veslařského klubu z Brné v Ústí nad Labem, TomᚠTkáč. Ten měl za úkol získat potřebné informace pro uspořádání Labského čtyřboje v Ústí nad Labem. Labský čtyřboj je totiž druhou aktivitou, která je určena pro rozšíření po Sportregionu Labe, tedy po městech na řekách Ústeckého kraje.

„Velmi děkuji za pozvání na skvělou sportovní akci, kterou rozhodně chceme přinést i k nám do Ústí. Kromě informací o rozpočtu a organizačním zajištění akce si ze Štětí odvezu hlavně úžasný zážitek ze sportovního klání, kterého se zúčastnilo několik stovek nadšených dětí. Prostě paráda. Teď už jen, aby se nám podařilo děti u sportování udržet. Aby sportovní aktivity a hru považovali za báječnou součást svého života," říká TomᚠTkáč.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře