Podřipská nemocnice zavede víkendové termíny pro endoskopická vyšetření

MUDr. Jaroslav Hnuta. Foto: archiv PNsPMUDr. Jaroslav Hnuta. Foto: archiv PNsP

ROUDNICE NAD LABEM - Rozhovor s gastroenterologem MUDr. Jaroslavem Hnutou z Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem.

Reklama

Na konci září roudnická nemocnice dovybavila gastroenterologické pracoviště  novým gastroskopem Fujinon EG 600 WR. Pane doktore, jaké jsou jeho hlavní výhody?

Jednoznačně nám umožnuje lepší rozlišení slizničních lézí v horní části zažívacího traktu. Dovoluje nám rozšířit spektrum terapeutických zákroků, jakými jsou např. zástava krvácení, odstranění polypů apod. Nezanedbatelnou výhodou je pak široký pracovní kanál (otvor pro nástroje), který nám umožňuje ošetření větších slizničních ploch. Pořízením tohoto endoskopu se zvýšil počet přístrojů umožňující vyšetření horní části trávicí trubice na 5! (včetně tenkého, transnasálního gastroskopu, duodenoskopu s boční optikou k vyšetření žluč. cest). Díky tomuto vybavení jsme schopni vyšetřit výrazně vyšší počet pacientů.

Na jaké další novinky se Vaši pacienti mohou těšit?

Připravujeme poměrně zásadní a věřím, že pro pacienty velmi příjemnou nadstandardní službu. Jedná se o zavedení víkendových termínů pro endoskopická vyšetření.

Jakou bude mít nová služba podobu?

Záleží samozřejmě na zájmu a poptávce ze strany pacientů. V zásadě jsme schopni nabídnout termíny vždy na vybraný víkend v měsíci. Novinka cílí především na pacienty v produktivním věku, kteří se díky vyšetření naplánovanému na víkend nemusí uvolňovat z práce či uvítají doprovod, který v týdnu nemá čas.

Pane doktore, poslední nicméně však velmi zajímavou novinkou z Vašeho oddělení jsou v plánu „specializovaná" lůžka na interním oddělení. Můžete vysvětlit, o co se jedná?

Gastroenterologie je v podstatě přemosťující obor mezi internou a chirurgií, nejen z těchto důvodů uvažujeme o tom, že by se naši pacienti koncentrovali na jednom oddělení v rámci nemocnice, kde by nově byli v plné péči lékaře právě s gastroenterologickou odborností. Nicméně v tuto chvíli zbývá ještě doladit stěžejní logistické kroky, tak, aby se zabránilo možným improvizacím.

Velmi úzce spolupracujete s nutriční terapeutkou, kdy by se měl podle Vás pacient svěřit do jejích rukou?

U laické veřejnosti často přetrvá mylný dojem, že nutriční terapeut pomáhá pouze lidem s nadváhou, tedy zhubnout. Významná část našich pacientů má problém (z důvodu vážného onemocnění) opačný, tedy s podvýživou. Ukazuje se, že je nutné podvýživu předvídat a snažit se jí předejít. Prevence je jednodušší než řešení malnutrice (podvýživy) a jejích komplikací. U podvyživených pacientů se zvyšuje riziko komplikací, prodlužuje doba hospitalizace a zvyšují se náklady na léčbu. Nutriční terapeut či lékař odpovídají za zajištění dostatku živin. Včasná návštěva nutričního terapeuta pomáhá zamezit rozvoji malnutrice např. nasazením vhodných výživových doplňků.

Pro objednání na gastroenterologii volejte na Tel: 416 858 431, pro objednání do nutriční poradny na Tel: 720 997 762.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Závěje a silný vítr. Meteorologové varovali před nepřízní počasí Závěje a silný vítr. Meteorologové varovali před nepřízní počasí
Údajného pedofila policie nenašla Údajného pedofila policie nenašla
Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO? Babišova vláda nedostala od poslanců důvěru. Kdo půjde s ANO?

Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni Ve Šluknově hořel dům, lidé museli být evakuováni
Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista Kradená auta na Teplicku prý potápěl mladý recidivista
Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8 Ranní nehoda uzavřela tunel na dálnici D8

Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období? Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Kdo z nich bude prezident pro další období?
Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu Prezidentské volby 2018. Češi volí podruhé v přímé volbě hlavu státu
Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný Do tří sezón bych mohl překonat tisícovku odehraných zápasů v první lize, říká Jakub Trefný

Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla Násilník si v Rumburku počíhal na dívku, ta s bodným zraněním utekla
Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou Skandál v ústecké MHD: Konflikt mladíků s revizorkou
Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery Dodávka na Jablonecku sjela do řeky Jizery


Komentáře