Výprava na Říp aneb filmaři si všímají, že na Podřipsku nefunguje cestovní ruch

Výprava na Říp. Reprofoto: Prima Play
Výprava na Říp. Reprofoto: Prima Play

Podřipsko - Filmová nadsázka, ale ve skutečnosti se to blíží pravdě. Podřipsko má Říp, ale chybí fungující systém rozvoje cestovního ruchu. Autoři seriálu Vinaři II to ukázali, jak to v regionu funguje - resp. nefunguje.

Reklama

Už historicky umělecké ztvárnění poukazuje na problémy minulosti či současnosti. Scenáristé seriálu Vinaři II, který vysílá Prima, zasadili děj do regionu Podřipska a Libochovicka s Hazmburkem.

Filmová obec se jmenuje Strdín. Předobrazem je Slatina pod Hazmburkem (patrné při leteckých záběrech), přestože kostel s hospodou se natáčí v jedné ze středočeských obcí.

Co se ale v reálu v seriálu ukázalo, byla rotunda na Řípu. Tam se v létě při natáčení štáb skutečně vydal.

Díl s názvem Výprava na Říp si jako ústřední téma vzal rozvoj cestovního ruchu.

Hospodská v podání herečky Jitky Čvančarové je nešastná z nedostatku zákazníků v hospodě a už jí nebaví obsluhovat a čepovat pivo jen místním štamgastům. Rozhodla se apelovat na starostu obce (v podání herce Leoše Nohy), aby začal něco dělat s rozvojem cestovního ruchu.

Obec se totiž nachází blízko Řípu.

Starosta je kritizován, že pro obec nic nedělá a není schopen do vesnice nalákat turisty - nejlépe Němce.

Hospodská se nakonec rozhodla, že hospodu zavře a klíč od ní donese na Říp a pověsí na kliku od rotundy. Chce, aby starosta s ostatními štamgasty došel na vrchol bájné hory.

Starosta s ostatními obyvateli (dalšími herci jsou Marek Taclík, Hynek Čermák, Václav Postránecký, TomᚠMatonoha či Zuzana Norisová) se postupně vydává na kopec a filmaři je stylizují do role, že na Řípu v životě nikdy nebyli.

Díl Výprava na Říp ukazuje lenost a nezájem místních obyvatel o památnou horu.

Do děje se dostávají i němečtí turisté, které na rotundě potkávají Jitka Čvančarová a Pavel Liška.

Průvodce při výkladu hovoří o Praotci Sudeákovi. V ději se zmiňuje i Praotec Moravák jako replika na Praotce Čecha.

Díl graduje opět zmínkou o cestovním ruchu. Starosta prosí průvodce německých turistů, aby hospodské řekl, že na Říp a do obce na pivo přišli na základě reklamy, kterou obec nechala zadat.

To potěší hospodskou, která uvěřila, že starosta začal obec propagovat. Díky tomu mají do regionu a do její hospody přicházet turisté.

ČTĚTE:  VIDEO: Startují Vinaři II. Liák, Litoměřický kokrháč, Hazmburk, Třebívlice, Libochovicko

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře