Ve Štětí bude obří pila. Stát Rakušanům odpustí až 498 milionů na dani

Kulatina. Foto: archiv Pixabay.com
Kulatina. Foto: archiv Pixabay.com

Štětí - Poprvé se o obří pile ve Štětí začalo mluvit v roce 2012. Kvůli komplikacím se projekt pozastavil, nyní se má realizovat. Firma Labe Wood chce investovat až 2 miliardy. Za to ji stát plánuje odpustit až 498 milionů korun na dani.

Reklama

Počítá se s investicí za 1,95 miliardy korun pro 159 zaměstnanců. Pila má být vybudována ve Štětí. Za firmou Labe Wood stojí rakouská dřevařská společnost Holzindustrie Maresch a nadnárodní papírenská skupina Mondi. Ta ve Štětí vlastní papírnu.

"Záměrem je zajištění vstupní suroviny pro skupinu Mondi a výrobu truhlářského řeziva, stavebního řeziva a produkce dřevní hmoty jako vedlejšího produktu. Vstupní surovinou je kulatina z jehličnatého dřeva a výstupním produktem truhlářské a stavební řezivo ve formě hranolů, desek, latí a lišt," cituje iDnes.cz mluvčí CzechInvestu Petru Menclovou. Web se rovněž odkazuje na svůj zdroj, podle kterého má výstavba pily začít buď letos nebo v roce 2017.

Co je ale podstatné. Plány výstavby pily v roce 2012 ztroskotaly na financích. Problémy měla mít vlastní firma, zároveň komplikací byla výše poplatků za vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu.

Agentura CzechInvest už rozhodla o udělení investiční pobídky ve formě slevy na dani. Labe Wood tak může získat až 30 procent z uznatelných nákladů, maximálně 498 milionů korun.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře