Skončil poplatek za hospitalizaci. Roudnické nemocnici budou chybět miliony korun

Operační sál v roudnické nemocnici. Foto: archiv PNSP
Operační sál v roudnické nemocnici. Foto: archiv PNSP

Roudnice n/L. - V řádu několika milionů korun ročně se bude pohybovat propad příjmů v roudnické nemocnici. Naopak pacienti přivítají, že od ledna 2014 již nemusí platit 100 korun za jeden den pobytu v nemocnici.

Reklama

To se týká i psychiatrických léčeben, lázní nebo léčeben dlouhodobě nemocných. Tyto poplatky byly zrušeny nálezem Ústavního soudu z loňského července.

I nadále některé poplatky zůstávají. A to jsou poplatek za návštěvu pohotovosti bez omezení věku (90 Kč), dále poplatek za návštěvu lékaře od 18 let věku (30 Kč) a také poplatek za výdej léků na předpis (30 Kč) za recept (nikoli za položku na receptu).

Pro nemocnice to ale znamená zásah do hospodaření.

„Peníze z poplatků byly zahrnuty do hospodaření nemocnice. Počítali jsme to a pro roudnickou nemocnici to znamená výpadek 400 až 500 tisíc korun měsíčně. Náhradu za zrušené poplatky nám nikdo nedá,“ konstatoval ředitel Podřipské nemocnice s poliklinikou Tomáš Krajník.

Řešením není ani nová úhradová vyhláška. „Ta sice zrušila individuální základní sazbu a srovnala to na stejnou úroveň v rámci technické sazby. Jenže to vůbec neřeší poplatky za hospitalizaci. Stát sice tvrdí, že dojde ke kompenzaci u státních pojištěnců na úrovni pojišťoven, to ale nemocnice nemusí vůbec pocítit,“ dodal Tomáš Krajník.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře