Roudnici a Podřipsku chybí vize. Je načase s tím něco dělat

Pohled na Karlovo náměstí v Roudnici nad Labem. Foto: archiv MojePodřipsko.cz
Pohled na Karlovo náměstí v Roudnici nad Labem. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Je šest měsíců po komunálních volbách a zatím zastupitelé Roudnice nad Labem či Štětí nepředstavili občanům nějakou vizi, se kterou by je bylo možné konfrontovat a poděkovat, že to s rozvojem města pod Řípem myslí vážně. Náznaky sice jsou, ale vlastně nevíme, jak si představují, jak bude město v budoucnu vypadat.

Reklama

Ale abychom politikům nekřivdili. S vizí nepřišel zatím nikdo. Ani školy, ani studenti, ani firmy, ani spolky, ani neziskové organizace, ani občané.

Sice vznikají různé strategické plány, rozdělují se dotace, hasí se požáry...

Přesně ale nevíme, jaká je vize pro městskou infrastrukturu, pro zdravotnictví, pro sociální služby, pro rodiny s dětmi, pro školy, pro seniory, pro cestovní ruch, pro podnikatelské prostředí...

Víme, jakou roli má hrát město Roudnice nad Labem či Štětí v regionu Podřipska? V rámci Ústeckého kraje? V České republice?

A víme a známe vůbec, co různé skupiny obyvatel města potřebují? Sice existují projekty typu Zdravé město, debaty nad územním plánem, ale to je málo. Stále je to spíše v režii politiků a skupin, které často stojí za jednotlivými politiky. Ti pak prosazují projekty, které mají spíše efekt pro pár vyvolených, než pro širokou veřejnost.

Ta je nakonec apatická a nezajímá se o veřejný prostor. A politici mají spíše zájem o to, aby veřejnost do toho, co se na radnici "upeče", moc nemluvila...

Pojďme to tedy otočit. Abychom nekřivdili jen roudnickým a štětským politikům a veřejnosti.

Je to celá Česká republika, která nemá vizi. Stále o ní jen mluvíme. Pojďme od slov k činům. Zapojme do veřejné debaty děti, mládež, mladé lidi, rodiny, seniory, studenty, zaměstnance, podnikatele, lékaře, inženýry, magistry, manažery, sociální pracovníky, politiky, města, školy, firmy…

Na začátku něčeho nového je vize. Sen. Představu zhmotníme a zrealizujeme. Společnost je různorodá, každý z nás má svá přání, představy, úspěchy i starosti. Aby se nám v našem městě, v našem kraji, v naší republice dobře žilo, potřebujeme mít vizi.

Bez vize přešlapujeme na místě. Kdo ji ale má vytvářet? Politici? Podnikatelé? Studenti?

(Autor je šéfredaktor MojePodřipsko.cz)

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře