Roudnice nad Labem jako maloměsto. Slouží jako noclehárna Prahy?

Intenzita spádovosti v zázemí Prahy v roce 2017. Zdroj: Česká distribuční
Intenzita spádovosti v zázemí Prahy v roce 2017. Zdroj: Česká distribuční

ROUDNICE NAD LABEM - Městu pod Řípem neklesá počet obyvatel, dokonce mírně roste. Přesto život na maloměstě má do ideálu daleko, naopak podle průzkumů jsou více vidět negativní jevy.

Reklama

Patří Roudnice nad Labem do severních, nebo středních Čech? Dilema, které pro praktický život obyvatel města nemá tak velký význam, jak by někteří tomu přisuzovali.

Jisté je, že podle průzkumu společnosti Česká distribuční, která se specializuje na adresné doručování pošty, letáků i novin, jsou v Roudnici nad Labem negativní jevy jako v dalších městech a maloměstech Středočeského kraje.

Mezi výrazné negativní jevy patří zejména přelidněnost a nedostačující bytové kapacity, s tím související nárůst cen nemovitostí i nájmů, přitom na druhé straně chybí infrastruktura - od koupališť, kulturních domů a vyžití až po potíže s kapacitou školek a škol.

Paradoxně dalším problémem je nedostatečná kupní síla, a tím pádem skomírající maloobchod v malých obchodech v centru měst. Naopak velký počet supermarketů řetězců.

Není ani dostatek pracovních míst.

Co to znamená?

Města okolo Prahy, kde mizí tradiční centra jako Kladno, se postupně stala noclehárnou. Obyvatelé bydlí mimo Prahu, a to i kvůli nedostatečné kapacitě bydlení i raketově rostoucích cen nemovitostí i nájmů.

Jenže lidé z maloměst dojíždějí denně do Prahy za prací. Dalším negativním důsledkem je houstnoucí doprava na hlavních silnicích i dálnicích, v případě Roudnice nad Labem na D8 od Kralup nad Vltavou.

"Oproti roku 2002 vzrostla výrazně orientace spádovosti na Prahu na úkor menších spádových center. Praha zvětšila své zázemí z 374 obcí na 562 obcí. Jde o obce, u kterých většina jejich dojíždějících obyvatel spáduje na Prahu. Dříve byla Praze v tomto ohledu konkurencí bývalá okresní města Středočeského kraje. Dnes ale význam Prahy vzrostl natolik, že je schopna přilákat mnohem větší počet lidí, a to i z větší vzdálenosti. Praha a její blízké okolí tak ještě zvýšily svůj význam jakožto centrum nákupů zboží a služeb," uvádí ve své analýze Česká distribuční.

Podle analýzy obyvatelé ze vzdálenějších obcí, kteří nebyli v minulosti ochotni tolik pendlovat mezi obcí a centrem, již v současnosti tuto bariéru odstraňují, a to i přes ne zcela dokonalou dopravní infrastrukturu.

"Rozšiřující se zázemí velkoměst a rostoucí intenzita mobility obyvatel na větší vzdálenosti má za důsledek také jistý společenský fenomén - vylidňování klasického venkova a posilování trendu suburbanizace. V těchto suburbanizačních prstencích sice žije v současnosti více obyvatel než dříve, ti ale mají ekonomické a kulturní zázemí ve velkých městech a ve svých „venkovských“ domovech jen přespávají. Klasický „venkov“ disponující vlastním socioekonomickým zázemím nadále postupně mizí," stojí dále v analýze České distribuční.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře