Rodiče se bojí děti pouštět ven, je nutné to změnit, říká Michal Kurfirst

Michal Kurfirst. Foto: archiv MojePodřipsko.cz
Michal Kurfirst. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Štětí – Michal Kurfirst je sportovním manažerem a politikem v jednom. V současnosti spoluvytváří velký projekt Labe Arena Ústeckého kraje. Klíčovou roli v projektu hraje město Štětí.

Reklama

Jste zastupitelem, kandidujete znovu, ale hlavně se věnujete projektům zaměřeným na děti. Jaké dneska jsou?

Děti jsou dneska technicky zdatnější, od malička zacházejí s tablety. Ale na rozdíl od naší generace nevyrůstají venku. Rodiče se bojí samotné děti pouštět ven. Ať už to je z důvodu zvýšené auto dopravy, nárůstu drog nebo pobytu podezřelých individuí v našich městech. Dětem chybí přirozený pohyb, nevyrůstají v kolektivu, méně si hrají.

Jak to změnit?

Především si tuto skutečnost musí uvědomit vedení měst a svoji politiku podřídit tomu, aby došlo ke změně kultury trávení volného času dětí. Ty se musí vrátit ven k přirozeným hrám a dalším aktivitám. Musíme ve městech zajistit tak bezpečné prostředí, aby rodiče měli důvěru v to, že děti pustí samotné ven a nemusí se o ně bát.

Je nějaká cesta?

Cesty jsou dvě. Zvyšováním nabídky organizovaných aktivit, kam budou spadat projekty jako sportovní družiny nebo vytváření nabídky přímo ve školách, aby působily jako kampus. Dopoledne se děti učí a odpoledne mají pestrou nabídku zájmo vých aktivit. Mohou trávit čas v bezpečném prostředím dospělých, kteří by se v tomto čase dětem věnovali. Kampus je na západě, je to trend. U nás bychom museli v městských rozpočtech najít peníze. Druhá varianta je pracovat na radikální změně bezpečnostní situace ve městě. Například můžeme posílit řady městských policistů, pracovat na tom, aby měli odvahu bezpečnostní situaci řešit. Aby svůj pracovní čas netrávili v autě, ale chodili po ulici a byli vidět. Je také nutné změnit přístup vůči lidem, kteří jsou závislí na sociálních dávkách.

Jak by to mělo konkrétně vypadat ve Štětí?

Ve Štětí je potřeba vystavit stopku dalším sociálním ubytovnám a zajistit, aby strážníci byli skutečně v terénu, mezi lidmi celý den. A aby se nebáli větších postihů. Nyní na 3. Základní škole otevíráme velký projekt Sportovní družiny, který dětem umožní trávit odpoledne pohybem s kamarády a v bezpečném prostředí s dohledem několika dospělých. Na podobném principu by šly připravovat i další obdobné aktivity zaměřené na děti z mateřských a základních škol.

Labe Arena je také zaměřena na děti a mládež?

To je jedinečný projekt, který kombinuje zaměření na olympioniky a na děti a mládež ze Štětí a dalších měst v Ústeckém kraji. V těchto městech budou vznikat spolupráce mezi Národním olympijským centrem vodních sportů, sportovními kluby a základními školami. Děti budou mít možnost se potkávat se sportovními vzory, s reprezentanty, kteří přijíždějí do Račic a Štětí.

Michal Kurfirst, sportovní manažer a zastupitel Štětí, kandiduje jako nezávislý za ODS Štětí.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře