Pro Vražkov je charakteristická zemědělská výroba, říká starostka Jaroslava Smetanová

Vražkov. Foto: archiv Obec Vražkov
Vražkov. Foto: archiv Obec Vražkov

Vražkov /OBCE PODŘIPSKA/ - Vražkov získal Oranžovou stuhu v soutěži Vesnice roku 2015. "Získání stuhy v soutěži je pro obec, ale také pro místní zemědělce především veřejným uznáním a poděkováním za vzájemnou spolupráci a pomoc," říká v rozhovoru pro MojePodřipsko.cz starostka Vražkova Jaroslava Smetanová.

Reklama

Kde se vzal impuls přihlásit se do soutěže Vesnice roku?

Impulzem pro mne byl rozhovor s vědomickým starostou, kterému jsem před pár lety slíbila, že přijde čas, kdy se do soutěže přihlásím. A ta správná chvíle to nejspíš byla.

Co bylo nutné za přípravy v soutěži?

Spolu s podanou přihláškou bylo nutné vypracovat dokument, který zahrnuje charakteristiku obce. Součástí jsou koncepční dokumenty, informace o společenském životě, aktivitách občanů, podnikání v obci, péče o stavební fond a obraz vesnice. Uvádíme zde občanskou vybavenost, péči o krajinu, zastoupení informačních technologií v obci a jiné.

Pro naši obec je charakteristická především zemědělská výroba. Proto jsme při přípravách oslovili soukromé zemědělce, aby prezentovali svou činnost. Tři zemědělské usedlosti jsou situovány přímo v centru obce. Živočišná a rostlinná výroba má ve Vražkově dlouholetou tradici, v období 1. republiky patřila mezi nejrozvinutější zemědělské obce Podřipska.

Při prezentaci obce výběrové komisi jsme ve spolupráci s místním zemědělcem panem Vítězslavem Škodou připravili mj. prezentaci mléčného automatu a výrobků, které je možno z čerstvého mléka vyrobit.

Jaký přínos má ocenění pro obec?

Získání oranžové stuhy v soutěži Vesnice roku je pro obec, ale také pro místní zemědělce především veřejným uznáním a poděkováním za vzájemnou spolupráci a pomoc. Toto prestižní ocenění je pro nás všechny obrovskou motivací pro spolupráci v dalších letech.

Od Ústeckého kraje a od ministerstva zemědělství jsme získali finanční částku v celkové výši 725 tisíc korun, kterou můžeme čerpat v roce 2016.

Jaké sportovní, kulturní akce obec dělá v průběhu roku a co chystáte na podzim?

Během roku pořádá místní TJ Sokol Vražkov sportovní ples, obec připravuje maškarní pro děti, pálení čarodějnic, Hon na velikonočního zajíce, dětský den, rozloučení s prázdninami.

Od září do prosince nás čeká Noc duchů, tři veselé pohádky Sváťova dividla pro nejmenší, zábavný program s Naďou Konvalinkovou, posezení seniorů, rozsvícení vánočního stromečku, čertovský rej pro děti, zdobení perníčků a jiné.

Jaké plány má obec pro podzim a rok 2016 – investice?

Po výměně oken a dveří se kulturní dům dočká i nové střechy. Připravujeme projektovou dokumentaci na výstavbu chodníků, která by měla být hotova koncem roku a s výstavbou komunikace pro pěší  započneme v následujícím roce. Právě tímto směrem poputují i finanční prostředky získané díky ocenění – oranžová stuha v soutěži Vesnice roku. V současné době čekáme na dodání technického vybavení nedávno zbudované komunitní kompostárny.

ČTĚTE:  Vražkov získal Oranžovou stuhu v soutěži Vesnice roku

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře