Podřipské muzeum je důležitou součástí Roudnice nad Labem, říká Martin Trefný
Roudnice n/L. - Město pod Řípem se chlubí Podřipským muzeem, které se věnuje bádání a sbírkotvorné činnosti v oborech týkajících se archeologie a historie města a jeho nejbližšího okolí od nejstarších dob až do současnosti. "O muzeum je zájem," říká ředitel Martin Trefný.
Co je Podřipské muzeum? Čím se liší od ostatních městských muzeí?
Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem je městskou institucí, jejímž prvořadým úkolem je bádání a sbírkotvorná činnost v oborech týkajících se archeologie a historie města a jeho nejbližšího okolí od nejstarších dob až do současnosti, dále pak etnografie či přírodovědných oborů. V poslední době však v některých oblastech badatelské či výstavní aktivity rámec roudnického regionu značně přesáhly. Zde mám na mysli např. objev unikátních dřevěných a kamenných pozůstatků gotického mostu, který ve městě spojoval zhruba od poloviny 14. století oba labské břehy či expozici sádrových odlitků významných děl antického sochařství. Tato expozice je realizována ve spolupráci s Univerzitou Karlovou v Praze, která je majitelem sbírky.
Na co byste návštěvníky nalákal? Co máte unikátního?
O antické expozici či pozůstatcích mostu jsem již hovořil. V archeologické sbírce se můžeme nově pochlubit dvěma krásnými sponami zdobenými elektronovou fólií s tlačenou výzdobou z doby římské, které byly nalezeny u kostela sv. Matouše ve Ctiněvsi, místě které je v národní mytologii spojováno s posledním odpočinkem legendárního Praotce Čecha. Z etnografických sbírek bych vyzdvihl unikátní kresby lidových zvyků a nejrůznějších obyčejů, zachycených profesorem Rozumem na Podřipsku během první třetiny 20. století. Zmínku zaslouží také poutavá výstava o lokálních peněžních památkách na Roudnicku a Litoměřicku. Pokud zabrousíme od seriózní vědy k lehčím tématům, pak bych připomněl mechanický model hory Říp a jejího okolí, koncipovaný podle futuristických představ na dobových pohlednicích z 20. let minulého století, který je celý postaven z oblíbené polytechnické stavebnice Merkur.
Kromě stálé expozice připravujete i speciální výstavy. Můžete jmenovat něco z chystaného programu?
Dočasné výstavy zaujímají velmi důležité místo mezi našimi aktivitami. V minulosti jsme se pohybovali mezi takovými tématy, jako např. řecké vázové malířství z doby před dvěma a půl tisícem let na jedné straně či historie českých námořníků v rakousko uherském námořnictvu na straně druhé. V tomto trendu určité pestrosti bychom chtěli nadále pokračovat. Zmíním zde však jeden dluh, který Roudnice obecně má. Tím jsou dějiny židovského osídlení a někdejší židovské komunity. To je tedy téma, které bychom rádi v blízké budoucnosti realizovali.
Jaká je návštěvnost muzea a jak je o muzeum v Roudnici nad Labem ze strany návštěvníků zájem?
Návštěvnost muzea se pohybuje v řádu několika tisícovek návštěvníků za rok. V této souvislosti bych rád připomněl, že je ovlivněná i skutečností, že naše muzeum organizuje také průvodcovskou činnost po nejvýznamnějších památkách města. Ta bude během několika týdnů rozšířena také o starý židovský hřbitov v Roudnici, který je běžně veřejnosti nepřístupný.