Podřipské muzeum je důležitou součástí Roudnice nad Labem, říká Martin Trefný

Ředitel Podřipského muzea Martin Trefný. Foto: David Mikoláš
Ředitel Podřipského muzea Martin Trefný. Foto: David Mikoláš

Roudnice n/L. - Město pod Řípem se chlubí Podřipským muzeem, které se věnuje bádání a sbírkotvorné činnosti v oborech týkajících se archeologie a historie města a jeho nejbližšího okolí od nejstarších dob až do současnosti. "O muzeum je zájem," říká ředitel Martin Trefný.

Reklama

Co je Podřipské muzeum? Čím se liší od ostatních městských muzeí?

Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem je městskou institucí, jejímž prvořadým úkolem je bádání a sbírkotvorná činnost v oborech týkajících se archeologie a historie města a jeho nejbližšího okolí od nejstarších dob až do současnosti, dále pak etnografie či přírodovědných oborů. V poslední době však v některých oblastech badatelské či výstavní aktivity rámec roudnického regionu značně přesáhly. Zde mám na mysli např. objev unikátních dřevěných a kamenných pozůstatků gotického mostu, který ve městě spojoval zhruba od poloviny 14. století oba labské břehy či expozici sádrových odlitků významných děl antického sochařství. Tato expozice je realizována ve spolupráci s Univerzitou Karlovou v Praze, která je majitelem sbírky.

Na co byste návštěvníky nalákal? Co máte unikátního?

O antické expozici či pozůstatcích mostu jsem již hovořil. V archeologické sbírce se můžeme nově pochlubit dvěma krásnými sponami zdobenými elektronovou fólií s tlačenou výzdobou z doby římské, které byly nalezeny u kostela sv. Matouše ve Ctiněvsi, místě které je v národní mytologii spojováno s posledním odpočinkem legendárního Praotce Čecha. Z etnografických sbírek bych vyzdvihl unikátní kresby lidových zvyků a nejrůznějších obyčejů, zachycených profesorem Rozumem na Podřipsku během první třetiny 20. století. Zmínku zaslouží také poutavá výstava o lokálních peněžních památkách na Roudnicku a Litoměřicku. Pokud zabrousíme od seriózní vědy k lehčím tématům, pak bych připomněl mechanický model hory Říp a jejího okolí, koncipovaný podle futuristických představ na dobových pohlednicích z 20. let minulého století, který je celý postaven z oblíbené polytechnické stavebnice Merkur.

Kromě stálé expozice připravujete i speciální výstavy. Můžete jmenovat něco z chystaného programu?

Dočasné výstavy zaujímají velmi důležité místo mezi našimi aktivitami. V minulosti jsme se pohybovali mezi takovými tématy, jako např. řecké vázové malířství z doby před dvěma a půl tisícem let na jedné straně či historie českých námořníků v rakousko uherském námořnictvu na straně druhé. V tomto trendu určité pestrosti bychom chtěli nadále pokračovat. Zmíním zde však jeden dluh, který Roudnice obecně má. Tím jsou dějiny židovského osídlení a někdejší židovské komunity. To je tedy téma, které bychom rádi v blízké budoucnosti realizovali.

Jaká je návštěvnost muzea a jak je o muzeum v Roudnici nad Labem ze strany návštěvníků zájem?

Návštěvnost muzea se pohybuje v řádu několika tisícovek návštěvníků za rok. V této souvislosti bych rád připomněl, že je ovlivněná i skutečností, že naše muzeum organizuje také průvodcovskou činnost po nejvýznamnějších památkách města. Ta bude během několika týdnů rozšířena také o starý židovský hřbitov v Roudnici, který je běžně veřejnosti nepřístupný.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře