Podpořte finančně provoz kina, žádá za roudnický Sokol Vojtěch Válek

Kino Sokol v Roudnici nad Labem. Foto: archiv MojePodřipsko.cz
Kino Sokol v Roudnici nad Labem. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Roudnice n/L. - Starosta roudnického Sokola Vojtěch Válek na 2. zastupitelstvu města apeloval na nově zvolené zastupitele, aby město finančně vypomohlo s provozem kina.

Reklama

"Měsíční provoz nás stojí 15 tisíc korun, ať to provozujeme, nebo neprovozujeme. Město nám přiznalo jen jednorázovou dotaci 18 tisíc korun," konstatoval Vojtěch Válek na roudnickém zastupitelstvu. "Sokolové kromě sportovní činnosti provozují i kulturu."

Vojtěch Válek dále připomenul, že minulému zastupitelstvu navrhoval, aby město převzalo provoz kina. "Bylo mrtvé," konstatoval lakonicky. "Rada města nám poslala dopis, že se máme dohodnout s paní Imbrovou (ředitelka KZM) na financích."

Podle starosty města Vladimíra Urbana (SpR) došlo k nedorozumění. "Abych to upřesnil. Paní ředitelce bylo řečeno, ať se s vámi domluví na nějakém pronájmu. Sdělila nám, že do takových prostor (kino) nemůže jakýkoliv umělecký soubor přivést vzhledem k tomu, v jakém stavu objekt je. Je pravda, že jste se snažili kino dát do nějakého přijatelného technického stavu. V úkolech města jsme si stanovili řešit otázku kina, co s ním a jakým způsobem objekt využívat," reagoval roudnický starosta.

"Kino bylo uzavřeno od roku 2009 do roku 2013. Za tu dobu jsme jako Sokol do něj investovali 405 tisíc korun, aby bylo schopné provozu. Kino je schopné provozu, ale není schopné promítání filmů. V ostatních městech jako od Duchcova, přes Humpolec až po Frenštát pod Radhoštěm kina nejsou ve vlastnictví města, ale město na ně přispívá. Aby kino bylo vůbec schopno existovat. Mnozí z vás (zastupitelé) jste ve volebních programech měli pomoc kinu. Roudničtí gymnazisté vůbec nevědí, že v Roudnici je 380 míst pro nějakou kulturní činnost. A to díky tomu, že kino bylo několik let uzavřené," vysvětlil Vojtěch Válek.

"Žádali jsme jen o provozní příspěvek. Kdybychom po městě soudně žádali za roky uzavřeného kina 400 tisíc, určitě bychom to vyhráli. Řekli jsme si, že touto cestou nepůjdeme, my se chceme s městem domluvit a náš (Sokola) prostor (kino) dát veřejnosti. A v tom je ten problém. Jde nám o rozpočtovou změnu 180 - 200 tisíc korun, aby kino mohlo vůbec existovat," apeloval starosta Sokola na zastupitele.

"Lidé sice říkají, že je to majetek Sokola, ať se o to staráme, ale na kulturu se musí doplácet. Nemůžeme z příspěvků na sport, které vybíráme od lidí, hradit kulturu pro roudnické občany," dodal Vojtěch Válek.

Podle zastupitele Martina Trefného (TOP 09) je nutný vznik kulturní komise. "S tou to lze řešit, chce to koncepční řešení, za jedno zastupitelstvo to nevyřešíme. Jinak si myslím, že kino i organizace Sokola je důležitá. Na druhou stranu jsou tady příspěvkové organizace města, které také trpí nedostatkem financí."

O slovo se přihlásil i Vladimír Vlk (ČSSD), který deklaroval, že za kino bude bojovat. "Ještě víc, než doposud," uvedl a pustil se do Zdeňka Kubínka (ODS).

"Do převratu 2008 to fungovalo, pak jste vypověděli nezákonně smlouvu. Pan Válek má pravdu, byly tam zmařeny investice, které se musely realizovat. Mrazem třeba popraskalo potrubí, Sokol musel jen platit a platit. Proto předložím projekt, který funguje v jiných městech. Pořád se tady (v Roudnici) říkalo, že kino musí být ve vlastnictví města, což tvrdil pan Matek (bývalý místostarosta), za každou cenu." Podle Vlka se město může inspirovat Mělníkem či v Lounech.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře