Plánovaná rychlodráha Praha - Berlín komplikuje život lidem z Vražkova

Mapa s plánovanou trasou Praha - Litoměřice. Zdroj: www.railvolution.net/czechraildays
Mapa s plánovanou trasou Praha - Litoměřice. Zdroj: www.railvolution.net/czechraildays

Podřipsko, Vražkov - Nově plánovaná výstavba železnice pro vysokorychlostní trať komplikuje život vlastníkům nemovitostí ve Vražkově. Obec se navíc nemůže svobodně rozvíjet.

Reklama

"Kvůli územní rezervě je třetina nemovitostí na katastru obce blokovaná," řekla pro MojePodřipsko.cz starostka Vražkova Jaroslava Smetanová. "Vlastníci nemohou svobodně nakládat se svým majetkem."

Proto se starostka obrátila dopisem na premiéra Bohuslava Sobotku. "Čekám na odpověď," sdělila.

Smetanové se nelíbí především nejistota. "Už několik let platí územní rezerva. To znamená, že nelze stavět, nelze opravovat. S každým povolením se musí jezdit do Prahy, aby změna stavby či její rekonstrukce byla povolena ministerstvem dopravy. V obci mají vlastníci sníženou hodnotu nemovitostí," nastínila komplikovaný život ve Vražkově.

Územní rezerva bude platit minimálně dalších sedm let. Podle slov Bohuslava Sobotky v Berlíně, kde byl před třemi dny na návštěvě u německé kanléřky Angely Merkelové, Česká republika chce začít stavět rychlodráhu v úseku Praha - Lovosice v roce 2022.

Jisté ale není, kdy začne a kudy vůbec povede rychlotrať z Lovosic směr do Německa. Sasko nemá rychlodráhu zhrnutou ve svých územních plánech, proto není jisté, zda trať z Lovosic zamíří do Ústí nad Labem či jiným směrem.

V případě Podřipska se počítá s výstavbou zastávky u Roudnice nad Labem, v polích v lokalitě roudnického letiště a křižovatky U Grobiána.

ČTĚTE:  Přes Podřipsko má vést rychlotrať. Hrobce s trasou nesouhlasí

Reklama

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře