Nemocnice chce provozovat domov důchodců. Radnice ji ale udělila milionovou pokutu

Operační sál v roudnické nemocnici. Foto: archiv PNSP
Operační sál v roudnické nemocnici. Foto: archiv PNSP

Roudnice n/L. - Majitel roudnické nemocnice podal nabídku na provozování domova důchodců. Nakonec zastupitelé rozhodli, že město uplatní milionovou pokutu.

Reklama

Podřipská nemocnice s poliklinikou podala na radnici žádost o dotaci na sociální služby. Částečně jí zastupiteli bylo vyhověno, došlo k mírnému přidání.

Jenže v posledním bodu zastupitelstva došlo k projednávání, zda uplatnit či neuplatnit smluvní pokutu za to, že rok v nemocnici nefungovalo gynekologicko-porodnické oddělení.

"Zřejmě jsme s žádostí o domov důchodců někomu narušili jeho zájmy," komentoval rozhodnutí roudnického zastupitelstva ředitel nemocnice Tomáš Krajník.

"Protože se Podřipská nemocnice již o domov důchodců starala a známe tamní prostředí, je logické, aby zdravotní zařízení kvůli mnoha interakcím mezi nemocnicí a domovem důchodců toto zařízení provozovalo. Je to logické, flexibilnější a lepší pro město a obyvatele domova důchodců," konstatoval Tomáš Krajník.

"Nabídli jsme městu poté, co byl odvolán z postu ředitele domova důchdoců Eduard Kaplan, že nemocnice je schopna se o domov důchodců postarat. Jak by ta forma měla vypadat a v jakém by byla rozsahu, tak dalece jsme se o tom nebavili," nastínil ředitel roudnické nemocnice.

Podle Tomáše Krajníka město žádalo zastupitele o schválení dotace na sociální služby. "Mírně nám přidali a Opoře pana zastupitele Libora Světa ostatní zastupitelé neodsouhlasili vše, co chtěla. Pro nás je ale zarážející, že pan doktor Svět sice při jednání uvedl, že je jednatelem Opory, ale dle názoru našeho právního zástupce v rozporu se zákonem hlasoval pro body týkající se jeho společnosti Opora," uvedl.

Nakonec ale zastupitelé odhlasovali, že město uplatní smluvní pokutu a Podřipské nemocnici s poliklinikou ji udělí. "Na jednání zastupitelstva vystoupila bývalá prokuristka společnosti Lenka Pasečiaková, která vyprávěla, jak je nemocnice špatně vedená. Jak byla šikanovaná a nedoceněná. Zaútočila spolu s panem zastupitelem Vladimírem Vlkem, se kterým žije a kterému proplácela faktury jako prokuristka, řekněme bez vědomí jednatelů," sdělil Tomáš Krajník.

"To byl jeden z hlavních důvodů, proč paní Pasečiaková odešla. A také proto, že nebyla schopna nemocnici ekonomicky řídit. Dlouze, emotivně a urážlivě napadala nemocnici s tím, že nevidí jediný důvod podporovat nemocnici z městských peněz," uvedl ředitel roudnické nemocnice. "Vystoupení paní Pasečiakové jsme předali právnímu zástupci, který prověří, zda se nedopustila pomluvy nebo poškozování nemocnice. Ona tvrdila, že nemocnice bez ní zkrachuje. Současnou situaci vůbec neunesla a výrazně nás poškozuje."

Poté proběhlo hlasování o tom, zda město podpoří nemocnici. "Naopak se rozhodlo, že dostane od města pokutu milion korun za to, že rok měla uzavřené gynekologicko-porodnické oddělení," podotkl Tomáš Krajník. "Ve smlouvě je, že pokud nedojde z nějakých nepředvídatelných příčin alias vyšší mocí, tak je možné uložit pokutu za neprovozování. Za sebe považuji oznámení pojišťovny o neochotě podepsat s Podřipskou nemocnici s poliklinikou smlouvu za vyšší moc."

Podle Tomáše Krajníka je situace paradoxem. "Jsme snad jediná nemocnice ze seznamu, která si udržela všechna oddělení a přesto nám pokutu město udělilo. Pokutě se budeme bránit právní cestou."

ČTĚTE: Eduard Kaplan skončil. Radní odvolali ředitele domova důchodců

Reklama

Hodnocení

3.22 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře