LIDÉ Z PODŘIPSKA. Nekrolog roudnického skauta Karla Snětiny

Karel Snětina na archivním snímku. Foto: archiv MojePodřipsko.cz
Karel Snětina na archivním snímku. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Roudnice n/L. - V úterý 19. srpna 2014 zemřel ve věku 84 let roudnický skaut a mukl Karel Snětina – Kája. Kája zasvětil celý svůj život skautingu a práci s mládeží.

Reklama

Již v roce 1938 se stal členem roudnické smečky vlčat a po zákazu skautingu v roce 1940 se stal spoluzakladatelem roudnického Foglarova klubu Mladého hlasatele, v jehož činnosti pokračovali i v době, kdy byl Mladý hlasatel nacisty zakázán.

Během květnového povstání v roce 1945 se spolu s dalšími skauty zapojil do pomoci vězňům z koncentračního tábora v Terezíně. V roudnické nemocnici poté skauti pomáhali raněným po náletu letadel Rudé armády z 9. Května 1945. Po válce Kája působil v 1. chlapeckém oddíle a ještě před zákazem skautingu komunisty vedl v roce 1949 poslední oficiální tábor roudnického skautského střediska.

Věren prvnímu bodu svého skautskému slibu "Milovati republiku Československou a sloužiti jí věrně v každé době" inicioval založení protikomunistické organizace a skončil spolu s dalšími ve vězení pro zločin sdružení proti státu. Určitý čas měl od StB zákaz práce s mládeží.

V roce 1958 založil turistický oddíl mládeže, který vedl ve skautském duchu až do roku 1988 s přestávkou v letech 1968-1970, kdy bylo skautské hnutí krátkodobě povoleno a Kájovi TOMíci se do něho pod Kájovým vedením zapojili. Kája byl samozřejmě také aktivní při obnově skautského hnutí v listopadu 1989 v době tzv. sametové revoluce.

Hlavně díky Kájovi byl úspěšně vyřešen dlouholetý spor o skautskou klubovnu, která se tak vrátila do našich rukou. V roce 2000 Kája obnovil činnost klubu roudnických oldskautů. Bez něho by se nekonala řada skautských výstav a nevznikl by skautský almanach k devadesáti letům roudnického skautingu. V pozdějším věku se Kája podílel na organizování akcí pro roudnické seniory, mimo jiné pořádání zájezdů po Čechách a střední Evropě.

Za svoji činnost ve skautském hnutí a při práci s mládeží byl Kája oceněn řadou skautských a civilních vyznamenání včetně medaile 3. odboje Konfederace politických vězňů České republiky. V letošním roce obdržel od organizace PEACE RUN mezinárodní ocenění Posel míru.

Také vedení města Roudnice nad Labem oceňuje jeho celoživotní službu veřejnosti, městu, skautingu a mládeži. Roudnice nad Labem ztrácí v Kájovi významnou osobnost města. Poslední rozloučení se konalo v sobotu 23. srpna v chrámu Českobratrské církve evangelické v Roudnici nad Labem.

ČTĚTE:  Smutek v Junáku Říp. Zemřel skautský děda Karel Snětina – Kája

Pohřeb Karla Snětiny
Pohřeb Karla Snětiny
Pohřeb Karla Snětiny
Pohřeb Karla Snětiny

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře