Kauza sociální služby. Peníze putovaly k jednomu místostarostovi, řekl Vlastimil Dvořák

Monika Legnerová. Reprofoto: TV MIS
Monika Legnerová. Reprofoto: TV MIS

Roudnice n/L. - V bouřlivou debatu se proměnilo schvalování dotací na sociální služby na roudnickém zastupitelstvu. "V minulosti se tady kšeftovalo," uvedl zastupitel Josef Krajník. "Je pravda, že peníze putovaly k jednomu místostarostovi," reagoval Vlastimil Dvořák.

Reklama

Ústecký kraj neschválil či zkrátil požadované dotace pro sociální služby na Podřipsku. A to i na základě hodnocení vedoucí odboru sociálních služeb na roudnickém městském úřadě Moniky Legnerové.

"Od ledna 2015 jsou služby bez jakéhokoliv zdroje financování a nemocnice je dotuje částkou kolem 145 tisíc Kč měsíčně. S největší pravděpodobností rozhodnutí nezařadit Podřipskou nemocnici do páteřní sítě způsobí zánik těchto služeb v nemocnici," konstatoval v únoru 2015 Tomáš Krajník.

Podle ředitele nemocnice rozhodnutí úředníků Ústeckého kraje i města Roudnice nad Labem znamená jediné: Pro Roudnici je v roce 2015 propad financování kolem 8 miliónu Kč, což představuje asi o 25 % méně prostředků na sociální služby.

S kritikou na roudnickém zastupitelstvu vystoupil i starosta Vladimír Urban (SpR). "S navrženou tabulkou s dotacemi od Ústeckého kraje jsem nesouhlasil. Byla špatně navržena. Vystoupil jsem na krajském zastupitelstvu, mluvil jsem s různými zastupiteli napříč politickým spektrem, písemně jsem se obrátil na hejtmana. Nic se nestalo. Zastupitelstvo schválilo předložený materiál. Napsal jsem i paní ministryni Tominové. Mluvili jsme i s místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Filipem," uvedl roudnický starosta.

A zase ta Legnerová...

Nakonec situaci zachraňuje samotné město a nové dotace z městské kasy předložila na posledním zastupitelstvu ke schválení Monika Legnerová. Ta, která připravuje podklady k dotacím již několik let. A stála i za hodnocením pro Ústecký kraj.

"Nechci, aby to bylo vnímáno tak, že když nyní Krajníkové sedí v zastupitelstvu, tak jsou tady od toho, aby si nahrabali. Já jsem v zastupitelstvu uplynulé čtyři roky seděl a je pravda, že jakmile se měla schvalovat dotace pro nemocnici, tak se to shodilo pod stůl. Naopak peníze putovaly k jednomu místostarostovi," pronesl na zastupitelstvu Vlastimil Dvořák (TOP 09). "Bohužel to tak bylo. Sumy byly dvojnásobné. Když se nyní dívám na tabulku, tak částky jsou vyrovnané."

"Služby jsou potřeba. Je zbytečné hlasovat zda ano či ne. To lze jednomyslně odhlasovat. Nesmíme zapomenout na Perspektivu," varoval. Té se zastal i zastupitel Vladimír Vlk (ČSSD).

Zástupci Perspektivy si stěžovali u zastupitelů na to, že tato nezisková organizace má navrženo na dotaci z města 160 tisíc korun. "Žádali jsme 570 tisíc, na provoz potřebujeme přes 1,3 milionu korun," uvedla na zastupitelstvu zástupkyně Perspektivy Jana Přibíková.

Nulová koncepce, volná ruka pro Legnerovou?

Radní Josef Krajník (SNK-ED) kritizoval nekoncepčnost udělování dotací. "Mně jde o princip. Minulé čtyři roky se tady kšeftovalo se sociálními službami a nechtěl bych, aby to pokračovalo. Musí se to udělat tak, že si město řekne, co chce. Na to se udělá výběr kandidátů a ti to budou poskytovat. A dostávat peníze. Když každý dostane drobeček, služba nebude fungovat ani u jednoho," apeloval na zastupitele.

"Aby mě někdo nepodezříval. Na vlastní náklady jsem si dohodl s úředníkem z ministerstva práce a sociálních věcí nějaké věci, které pro mě udělá a já si je zaplatím sám. Vyřešíme tu situaci. Podklady vezmu do rady města a budeme vidět, jak to vypadá," uvedl Josef Krajník, který je rovněž jednatelem Podřipské nemocnice. "Pokud pan Vladimír Vlk se bude chtít podívat čtyři roky dozadu, Podřipská nemocnice nula, nula, nula, nula," reagoval na to, že v minulosti nemocnice nedostala od města dotaci na sociální služby.

Zastupitelé nakonec dotace pro sociální služby z městského rozpočtu schválili. Dotaci získala i Podřipská nemocnice. Kvůli střetu zájmů se hlasování zdrželi Josef Krajník a Ondřej Krajník.

ČTĚTE:  Milionové ztráty dotací na sociální služby pro Podřipsko. Jakou roli sehrála Legnerová?

Reklama

Hodnocení

1.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře