Jeden ze spolumajitelů Podřipské nemocnice oznámil odchod

Jakub Zavoral. Foto: archiv TOP 09
Jakub Zavoral. Foto: archiv TOP 09

Roudnice n/L. - Vztahy mezi spolumajiteli Podřipské nemocnice s poliklinikou jsou nejvyhrocenější za celou dobu pěti let, kdy 50% podíl po Josefu Kohoutovi koupil Jakub Zavoral. Ten se nyní rozhodl odejít z Roudnice nad Labem a věnovat se mj. nemocnici v Mariánských Lázních, kterou koupil v roce 2015.

Reklama

Když od města Roudnice nad Labem kupovali nemocnici Josef Krajník a Josef Kohout, vlastnictví společnosti Podřipská nemocnice s poliklinikou bylo rozděleno v poměru 50:50 procent.

V roce 2011 svůj podíl se souhlasem Josefa Krajníka prodal Josef Kohout novému majiteli. Tím se stal Jakub Zavoral, v té době ústecký politik a také manažer ve stavebnictví.

Do roudnické nemocnice vstoupil v době, kdy se ocitla na seznamu ohrožených nemocnic a měla de facto skončit. V plánu zdravotních pojišťoven byla likvidace gynekologicko-porodnického a také dětského oddělení. Chirurgie a interna se měla přeměnit na ambulantní péči. V provozu by zůstala jen LDN.

Zatímco Josef Krajník usiloval o zachování všech čtyř primariátů, což podmiňuje i kupní smlouva mezi městem a soukromou společností, která nemocnici koupila, Jakub Zavoral v Litoměřickém deníku v roce 2012 přiznal, že na zachování oddělení netrvá.

Již v této době bylo zřejmé, že vize obou spolumajitelů se rozcházejí. Zatímco Josef Krajník, lékař a dlouholetý primář chirurgie, chtěl z roudnické nemocnice i nadále klasické zdravotnické zařízení poskytující akutní zdravotní péči, manažer Jakub Zavoral měl jiné plány, které však nikdy oficiálně nesdělil.

V roce 2012 se roudnická nemocnice dostala do největší krize. Gynekologicko-porodnické oddělení nefungovalo, zdravotní pojišťovny odmítaly prodloužit smlouvy a naopak usilovaly o to, aby postupně byla akutní péče utlumována.

Za zachování nemocnice se postavili občané z Roudnice nad Labem a z Podřipska. Václav Kejř organizoval petici, kterou podepsalo zhruba 15 tisíc lidí. Díky ní se uskutečnilo veřejné slyšení v Senátu, které domluvil senátor Hassan Mezian s tehdejším senátorem a později ministrem školství Marcelem Chládkem (oba ČSSD). Za nemocnici na senátní půdě bojoval Ondřej Krajník a Josef Krajník.

V roce 2013 bylo obnoveno gynekologicko-porodnické oddělení poté, co byly podepsány smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Novým ředitelem se stal Tomáš Krajník, který naordinoval nemocnici rozvojový plán.

Přes zlepšování zdravotní péče a nábor lékařů a dalšího zdravotnického personálu, přes marketing a klientské služby až po postupnou rekonstrukci - hlavního vestibulu, genekologicko-porodnického oddělení, chirurgie, rekonstrukce sociálních zařízení, kompletní výměna oken atd.

I přes masivní investice, zvyšování platů lékařů a zdravotnického personálu nemocnice začala vytvářet zisk dosahující i přes 11 milionů korun a k tomu i rostoucí počet porodů a dalších lékařských zákroků díky zvýšenému počtu pacientů.

Jeden ze spolumajitelů se v roce 2015 rozhodl vstoupit do krachující mariánskolázeňské nemocnice v Mariánských Lázních, kterou spoluvlastní město Mariánské Lázně.

Jakub Zavoral pro tamní regionální média přiznal, že hospodaření nemocnice v Mariánských Lázních je ztrátové a chtěl by se inspirovat úspěšným modelem, který byl naordinován v Roudnici nad Labem.

Rozvoji nemocnice v Mariánských Lázních se pravděpodobně chce věnovat, proto přes Litoměřický deník (vydavatelem je Vltava-Labe-Press, jehož majitelem je investiční skupina PENTA) vzkázal, že své angažmá jako spolumajitele Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem chce ukončit a "přenechat své právní postavení společnosti PENTA."

Tato česko-slovenská investiční skupina provozuje nemocnice na Slovensku a Polsku a dlouhodobě usiluje o vstup i na český trh. Mimo jiné je i vlastníkem lékárenské sítě Dr. Max.

Investiční společnost na zaslaný dotaz redakce do vydání článku neodpověděla. Penta tak zatím oficiálně nepotvrdila, že by se v současné kauze přímo angažovala a měla o roudnickou nemocnici zájem.

Přesto Marek Dospiva, spoluvlastník Penty, v několika rozhovorech přiznal, že nákup vydavatelství Vltava-Labe-Press (vydavatel mj. Litoměřického deníku) má sloužit i jako vlivové médium s cílem mj. získat i nemocnice v Česku.

"Druhý důvod (proč jsme koupili Vltava-Labe-Press - pozn red.) je přirozeně obchodní. Máme silné portfolio firem zaměřených na konečného spotřebitele – Fortunu, Dr. Maxe, banku, čím dál víc budeme aktivní ve zdravotnických službách. Nepochybně tak vznikne celá řada zajímavých projektů pro oboustranně výhodnou obchodní spolupráci," řekl v rozhovoru pro vlastní list Deník 7.11.2015.

Jakub Zavoral svůj záměr prodat svůj podíl Pentě oznámil v dopise adresovaném vybraným zaměstnancům (redakce MojePodřipsko.cz jej má k dispozici).

Avšak podle mluvčí nemocnice Markéty Smutné není možné převod obchodního podílu provést bez souhlasu valné hromady. Tu tvoří dva spolumajitelé Josef Krajník a Jakub Zavoral, kteří drží po 50%. Jinými slovy bez souhlasu Josefa Krajníka (dle ustanovení zakladatelské smlouvy společnosti) není možné převod uskutečnit.

"Vyjádření pana Zavorala pro Litoměřický deník považujeme za destabilizující informaci. Touto cestou se pouze snaží vytvořit tlak z důvodu jeho snahy odejít ze společnosti a prodat svůj podíl. Je zarážející, že k tomu použil deník vlastněný Pentou, o které tvrdí, že jí přenechá své právní postavení," dodala Markéta Smutná. "Výroky Ing. Zavorala poškozují Podřipskou nemocnici s poliklinikou, která hospodaří velmi úspěšně, což je snadno doložitelné na zveřejněných výsledcích hospodaření."

Reklama

Hodnocení

4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře