Je dobré, když se lidé budou více zajímat o prostředí, ve kterém žijí, říká Vladimír Skořepa

Nepořádek v přírodě. Foto: archiv UkliďmeRoudnici.cz
Nepořádek v přírodě. Foto: archiv UkliďmeRoudnici.cz

Roudnice n/L. - V rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko se koná dobrovolný úklid i v Roudnici nad Labem, který se bude konat v sobotu 18. dubna 2015. "Uklízet budeme menší skládku a drobný odpad v lese a podél cest v lokalitě Slavín," říká v rozhovoru organizátor akce Vladimír Skořepa.

Reklama

Co je záměrem akce, proč jste se pro konání akce rozhodli?

O akci Ukliďme Česko jsme se dozvěděli zhruba před rokem, tj. těsně před konáním jejího prvního ročníku. Velmi nás to oslovilo, protože nás trápí hromadící se nepořádek v přírodě. Narychlo jsme uspořádali úklid v Roudnici na Hostěraze, protože nám připadalo, že je to blízké místo s největší koncentrací nepořádku. Město nám obratem přislíbilo pomoc (pomůcky a svoz odpadu). Bylo nás sice pět a půl, protože na propagaci již nebylo moc času, ale povedlo se toho uklidit opravdu hodně. Na zlikvidované skládce od té doby nic nepřibylo, což nás povzbudilo k opakování akce letos na Slavíně. Věříme, že když se budou lidé více zajímat o prostředí, ve kterém žijí, nebude jim pak lhostejné, když ho někdo znečistí, a budou se tedy snažit tomu zabránit. Záměrem akce je tedy nejen úklid okolí, ale i prevence před dalším hromaděním odpadu v přírodě.

Proč zrovna vybraná lokalita a ne nějaká jiná?

Zaměřujeme se na úklid míst, kde je odpad roztroušen na větší ploše a leckde je i těžko dostupný. Takto znečištěná místa je komplikované uklízet. Přijde nám efektivní odpad uklidit v rámci dobrovolnické akce, pomocí které rovněž upozorníme na množství odpadu v přírodě. Zároveň tím strávíme pěkný den v přírodě a třeba navážeme kontakty s lidmi podobného smýšlení. Na Slavín chodíme rádi na procházky a tamní nepořádek nás trápí, tak s tím chceme něco udělat.

Jak bude akce dlouho trvat, kdo se může přihlásit, co by měl mít s sebou?

Akce se uskuteční v sobotu 18. dubna 2015 a bude trvat od 9 do cca 15 hodin. Místo srazu je na Slavíně poblíž kynologického cvičiště. Podrobněji je místo popsáno na našich stránkách www.UklidmeRoudnici.cz a na Facebooku. Přihlásit se může kdokoliv, a to přes email, facebook nebo telefonicky na čísle 777 492 484. Přijít je také možné i bez ohlášení. Tím, že se přihlásíte, nám ale pomůžete lépe odhadnout, kolik pytlů a párů rukavic zajistit. S sebou tedy nemusíte mít nic speciálního, snad jen oblečení, které se může případně zašpinit. Budeme rádi za každého dobrovolníka.

Chcete jěště něco lidem na Podřipsku sdělit?

Chtěli bychom poděkovat zástupcům městského úřadu, že naši akci podpořili. Jako v loňském roce totiž opět zajistí odvoz odpadu, což nám moc pomůže. Závěrem bych rád dodal, že plánujeme další akce. V souvislosti s odpadem se zajímáme i o jeho třídění. Velmi nás také zajímá environmentální výchova, v rámci které bychom chtěli děti přiblížit více přírodě. Uvažujeme například o založení lesní mateřské školky nebo ekoškolky. Pro aktivity tohoto zaměření zatím hledáme spřízněné duše, třeba je najdeme v rámci úklidových akcí.

ČTĚTE: V lese a podél cest v lokalitě Slavín bude probíhat projekt Ukliďme Roudnici

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře