Jak to bude s pohotovostí v Podřipské nemocnici?

Roudnická nemocnice. Foto: archiv MojePodřipsko.czRoudnická nemocnice. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

ROUDNICE NAD LABEM - Jak je to s financováním pohotovosti v roudnické nemocnici? Vedení Ústeckého kraje i města Roudnice nad Labem jedná s vedením Podřipské nemocnice. Jak to nakonec dopadne?

Reklama

Ústecký kraj zareagoval na tiskovou zprávu roudnické nemocnice.

SOUVISEJÍCÍ: Kraj nepodpořil pro rok 2018 dětskou pohotovost v roudnické nemocnici

"Podle sítě pohotovostních služeb Ústeckého kraje již řadu let vykonává pro spádovou oblast Litoměřice pohotovostní služby pro děti a dospělé litoměřická nemocnice. Jde o stejný model jako v jiných okresech kraje, kdy je pro každou spádovou oblast vždy jedna pohotovost pro dospělé a pouze jedna pohotovost v okrese pro děti, vždy u tzv. bývalé okresní nemocnice. Nejde tedy o žádnou novou nabídku, ale o prodloužení stávající, každoročně se opakující, smlouvy," uvedla v prohlášení kraje mluvčí Lucie Dosedělová.

Kraj rovněž nesouhlasí s výrokem mluvčí nemocnice Markéty Smutné.

"Nově bude tedy pohotovost pro 3 ORP (Roudnicko, Lovosicko a Litoměřicko) podpořena Krajem pouze v litoměřické nemocnici. To vše na základě rozhodnutí z roku 2012 a bez ohledu na nabídku Městského úřadu v Roudnici nad Labem dofinancovat 100% podílem krajskou dotaci. Mezitím také Nemocnice v Litoměřicích změnila právní subjektivitu a proto je tato činnost svěřena jiné společnosti, než bylo rozhodnuto v roce 2012. Podřipská nemocnice s poliklinikou nebyla s nabídkou na provozování LPS pro tento region vůbec oslovena a smlouva byla přímo nabídnuta nově vzniklé akciové společnosti Nemocnice Litoměřice," popsala mluvčí roudnické nemocnice.

"Nevíme, o kterém rozhodnutí z roku 2012 vedení roudnické nemocnice hovoří, žádné takové o provozu pohotovostních služeb neexistuje. Každoročně je však schvalován model zajištění pohotovostních služeb, který s ohledem na rozsah sítě ordinací nedoznal již řadu let změn, v roce 2012 byla do modelu pouze zapracována nová legislativa v souvislosti s novým zákonem o zdravotních službách," reagovala za kraj Lucie Dosedělová.

Na její slova kontroval výkonný ředitel roudnické nemocnice Tomáš Krajník.

"Kraj uvádí, že neexistuje rozhodnutí kraje z roku 2012. Není to pravda. Zřejmě  kraj neví co rozhodl (dokument má redakce k dispozici - pozn.red.).," uvedl ředitel nemocnice.

"Ústecký kraj tehdy ještě před účinností nového zákona vedl řadu jednání se zástupci všech dotčených subjektů, kteří se podílejí na zajištění a organizaci LPS v kraji (města, ČLK, SPL, SPLDD, provozovatelé ordinací atd.) o vhodném modelu zabezpečení organizace a rozsahu LPS na území kraje od 1. 4. 2012. Poté byl tento model LPS projednán a schválen v orgánech Ústeckého kraje a od té doby ho kraj nijak nezměnil!" dodal Tomáš Krajník.

"Roudnická nemocnice provoz dětské pohotovosti nabízela podle našich informací již dlouhodobě, jako službu související s provozem jejich dětského oddělení, bez finanční a organizační podpory ze strany kraje. Ukončení této služby v roudnické nemocnici je tedy plně jejich rozhodnutím a nezávisí na vůli a podpoře kraje," uzavřela mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Tomáši Krajníkovi se nelíbí, že Ústecký kraj nevypsal tendr.

"Trvám na stanovisku, že LPS je placena z veřejných prostředků a kraj by měl popsat jakou službu hledá a udělat výběrové řízení. Pokud přidělil dotaci přímo jednomu z poskytovatelů pro 3 ORP je to v rozporu s principem veřejných zakázek," doplnil ředitel Podřipské nemocnice.

Spor je o peníze. Finančně plánuje pomoci město Roudnice nad Labem.

"Město se má podílet stejnou částkou, jakou na její provoz poskytne Ústecký kraj. Proběhlo jednání vedení města s hejtmanem o navýšení krajské finanční podpory. O její výši má být rozhodnuto do konce měsíce," informoval mluvčí města Jan Vancl.

"Již z jednání s panem Rybákem, náměstkem hejtmana pro zdravotnictví, vyplynula reálná možnost navýšení financování ze strany kraje o 10%. Tímto však zdaleka nepokryjeme potřebnou částku pro provoz dětské pohotovosti v původním režimu. Po posledním jednání přímo s hejtmanem Bubeníčkem je již jasné, že ji bude třeba do jisté míry omezit, jsme však přesvědčeni, že se službu podaří zachovat. V tuto chvíli je naše žádost projednávána příslušnými krajskými orgány a výsledek očekáváme ještě tento měsíc," dodal místostarosta Jiří Řezníček.

Prozatím roudnická lékařská pohotovostní služba funguje beze změn, a to do doby, než dojde k vyčerpání alokovaných finančních prostředků. Záleží tak na rozhodnutí Ústeckého kraje, zda roudničtí budou muset v budoucnu využívat dětskou pohotovost litoměřické nemocnice, která tuto službu v rámci smlouvy s krajem pro náš region nabízí.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

V Ústí vyroste menší hala pro bruslení. Vedle zimního stadionu V Ústí vyroste menší hala pro bruslení. Vedle zimního stadionu
Mimosoudní vymáhání pohledávek šetří peníze i čas Mimosoudní vymáhání pohledávek šetří peníze i čas
Rekonstrukce další části kanalizace v centru Roudnice je odloženo Rekonstrukce další části kanalizace v centru Roudnice je odloženo

Vznikne Na Kocandě parkovací dům? A co třeba u Labe? Vznikne Na Kocandě parkovací dům? A co třeba u Labe?
Vznikne v ústeckém Vaňově pobřežní promenáda místo přístavu? Vznikne v ústeckém Vaňově pobřežní promenáda místo přístavu?
Ekonomika nejen na severu Čech postavená na hlavu. Dluhy, exekuce a bez montoven by bylo ještě hůř Ekonomika nejen na severu Čech postavená na hlavu. Dluhy, exekuce a bez montoven by bylo ještě hůř

Obyvatelé Děčína ohroženi uvolněným skalním masivem se vrací domů Obyvatelé Děčína ohroženi uvolněným skalním masivem se vrací domů
V mostecké nemocnici o víkendu došlo k úmrtí novorozence. Co se stalo? V mostecké nemocnici o víkendu došlo k úmrtí novorozence. Co se stalo?
Lovci skolili lídra z Plzně a posunuli se na druhé místo! Lovci skolili lídra z Plzně a posunuli se na druhé místo!

Jaroslav Roubík chce ještě rok hrát hokej, pak se uvidí. Chuť stále mám, říká Jaroslav Roubík chce ještě rok hrát hokej, pak se uvidí. Chuť stále mám, říká
Požár domku na Děčínsku, jeden mrtvý Požár domku na Děčínsku, jeden mrtvý
Konec doplatků na bydlení obchodníkům s chudobou nevoní. Stahují se z Varnsdorfu Konec doplatků na bydlení obchodníkům s chudobou nevoní. Stahují se z Varnsdorfu


Komentáře