FOTO: Vize nábřeží ve Štětí: loděnice, park, lávka přes Labe
Štětí - V roce 2017 u příležitosti konání Mistrovství světa v kanoistice na račickém kanálu by už mohla stát i zcela nová loděnice ve Štětí. Vize počítá s revitalizací nábřeží u řeky i lávkou pro pěší přes Labe.
Ambiciózní projekt nové loděnice ve Štětí vzniká v souvislosti s vizí Národního olympijského centra v areálu v Račicích. Je ale samostatným projektem Klubu vodních sportů Štětí (KVS).
"Areál KVS je na řece Labi a od račického kanálu je vzdálen pouhých 2,5 km. Labe je zde klidné, široké (druhé nejširší v republice) a mezi jezy poskytuje 11 km dlouhou trať. Skýtá tak ideální zázemí pro rychlostní vodní sporty, což umocňuje i fakt, že v tato část Labe je dnes velmi sporadicky zatěžována lodním provozem," charakterizuje okolí budoucí loděnice na svém webu Klub vodních sportů.
Loděnice 2.0 je částí společného projektu Sportcentra Račice a KVS Štětí, v rámci kterého má vzniknout funkční propojení areálu Sportcentra Račice a areálu KVS Štětí. Vznikne tak sportovní komplex SCR-KVS, který by měl být dále sítí cyklostezek napojen na okolní města a vesnice. "Tím dojde k významným synergickým efektům díky, kterým se - mimo jiné - zvýší užitná hodnota obou areálů jak z pohledu široké veřejnosti, tak z pohledu sportovců," tvrdí zástupci KVS na webu projektu.
Projekt v sobě zahrnuje výstavbu nové loděnice ve Štětí - na místo loděnice původní, která byla poničená povodněmi v roce 2013 - a také související infrastrukturu, jako jsou např. příměstský park, parkoviště, podchod pod silnicí č. 261, slalomová dráha na Labi, cyklostezky, lávka přes Labe.
"Těmito investicemi by měla vzniknout komplementární sportovní infrastruktura k Národnímu olympijskému centru Račice, která by dále rozvinula jeho potenciál," uvedl Klub vodních sportů.
O projektu ví i starosta Štětí Tomáš Ryšánek. "Není to projekt města, ale vím o tom. Mělo by to být součástí aktivit na račickém kanále. Jsou to ale jen vize, zatím nic konkrétního," podotkl.
To podotýká i Klub vodních sportů Štětí, který sice veřejnosti představuje vizualizace, avšak s dovětkem, že "proces navrhování nového objektu v záplavovém území je odpovědný a dlouho trvající proces." Vizualizace jsou jen prvotní úvahy.