FIRMY PODŘIPSKA. V roudnickém brownfieldu vznikají výrobky pro potápění na export

Pohled na Karlovo náměstí v Roudnici nad Labem. Foto: archiv MojePodřipsko.cz
Pohled na Karlovo náměstí v Roudnici nad Labem. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Roudnice n/L. - Záliba v potápění dovedla Aleše Prochásku a Lucii Šmejkalovou k tomu, že si v Česku, zemi bez moře, založili firmu vyvíjející vybavení pro potápěče. V roce 2012 se rozhodli koupit zchátralou budovu truhlárny v Roudnici nad Labem a přestavět ji na moderní sídlo vývoje a výroby specifických potápěčských pomůcek.

Reklama

S celkem šestimilionovou investicí do nového vysokotlakého kompresoru, sušičky vzduchu, tlakové komory a dalších potřebných strojů jim pomohla dotace z programu Potenciál ve výši 3,6 milionu korun.

„Pro vývojové aktivity firem nemusí nutně sloužit jen nové vědecko-výzkumné parky vznikající tak zvaně na zelené louce. Po celé republice chátrají stovky a tisíce objektů, kde se kdysi čile pracovalo a podnikalo a v budoucnosti by tomu tak mohlo být znovu,“ konstatuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Takové investice, které přinesou oživení zanedbanému místu a zároveň nabídnou podnikateli ideální prostředí pro rozvoj jeho aktivit, si rozhodně zaslouží podporu státu i Evropské unie,“ dodává.

Díky novému vybavení firma Divesoft s.r.o. vyvinula třeba systém pro potápění s uzavřeným okruhem, SOS soupravu pro potápěče pohybující se na volném moři nebo potápěčský počítač.

V současnosti firma pracuje na vývoji specifických pomůcek k jeskynnímu potápění, které na světovém trhu ještě nejsou. „Díky dotacím jsme mohli zaměstnat lidi z okolí a zachránili jsme krásnou budovu, kde rádi pracujeme,“ shrnuje spolumajitelka Lucie Šmejkalová.

Své výrobky dodává Divesoft do celého světa – Austrálie, USA, Jižní Afriky či Bali, nejdůležitějším trhem je pro ni ale Evropa.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře