Cpát miliony do plavecké haly u Labe je nesmysl. V Roudnici mohla stát nová a hlavně jinde

Bazén v Roudnici nad Labem. Foto: archiv Město Roudnice nad LabemBazén v Roudnici nad Labem. Foto: archiv Město Roudnice nad Labem

ROUDNICE NAD LABEM /POLEMIKA/ - Některé investice vypadají, že jsou dělány v dobré víře, v konečném důsledku jsou ale špatné. To lze konstatovat o rekonstrukci krytého bazénu u labského nábřeží v Roudnici nad Labem.

Reklama

Roudničtí zastupitelé před čtyřmi měsíci rozhodli, že z městského rozpočtu napumpují desítky milionů korun do plavecké haly. Ta mnoho let chátrala a současné investice mají bazén zprovoznit pro veřejnost. Ani letos se totiž plavci v bazénu nevykoupou.

Jenže radnice dosud prezentovala prostřednictvím starosty Vladimíra Urbana, místostarosty Františka Padělka či mluvčího Jana Vancla projekt jako snahu v Roudnici bazén obnovit, když tu není ani veřejné koupaliště.

Přitom dosavadní vývoj naznačuje, že od počátku rekonstrukce plavecké haly není jednoduché řešení - a zdá se, že ani správné. Ba co víc, v pozadí projektu mohou stát určité zájmy, které zabránily například výstavbě nové haly na jiném - mnohem vhodnějším - místě.

Co se jeví jako nesmysl či nesystémové řešení?

O smysluplnosti projektu totiž pochybovalo samotné vedení roudnické radnice. Investice původně měly mířit jen na opláštění a konstrukce budovy. Později se ukázalo, že ve špatném technickém stavu je i samotný bazén, který je přitom ten hlavní, o co tady jde.

Dělníci postupně zjistili, že bazén protéká. A bylo tedy nutné rozhodnout, zda pokračovat. Jak to ale asi mohlo dopadnout za stavu, kdy miliony investujete do opláštění budovy, abyste pak zjistili, že špatný je i bazén. Projekt je "na půli cesty" a najednou se objeví minimálně dva proudy. Jeden chce pokračovat v započatém díle, druhý by práce nejraději zastavil a začal "od nuly" někde jinde.

Nakonec zastupitelé po bouřlivých diskusích rozhodli, že napumpují další desítky milionů do opravy samotného bazénu. "Pokud chceme rekonstrukci provést pořádně, pak nám nezbývá, než rozšířit projekt a investovat nejen do malého, ale i do velkého bazénu," vysvětloval v únoru 2017 místostarosta František Padělek.

Roudnice nad Labem přitom není jediným městem, kde řeší podobný problém. Staré chátrající plavecké haly najdeme i v takových městech jako jsou Louny nebo Domažlice.

Obě města k tomuto problému přistoupila různě. Zatímco v Lounech starý bazén se rozhodli zbourat a postavit zcela novou halu za 160 milionů korun (podívejte se na vizualizaci), v Domažlicích už druhým rokem modernizují stávající bazén a k tomu dodělávají dětský svět.

V Lounech si spočítali, že rekonstrukce staré haly by stála 130 milionů, a tak vznikl návrh s o 30 miliony navíc. Napak v Domažlicích spočítali, že přestavba stávajícího bazénu bude stát 180 milionů korun. (Více zde)

V těchto částkách by se pohybovala i výstavba nové plavecké haly v Roudnici nad Labem, kdyby k tomu zastupitelé měli odvahu.

A tak se místo nové stavby postupně "flikuje" starý bazén, který stejně nikdy nebude jako nový, přitom městskou kasu jeho opravy budou stát desítky milionů a není vyloučeno, že se nakonec mohou postupně "salámovou metodou" vyšplhat až ke 100 milionům.

To ale ještě není nejhorší. Bazén v Roudnici se nachází u Labe a při každé větší povodni hrozí jeho zatopení. Není tedy vyloučeno, že současné náročné stavební práce mohou přijít "vniveč".

Roudnický bazén je tedy rizikovou investicí, která v dalších letech bude zatěžovat městský rozpočet.

Elegantnějším řešením přitom byla výstavba zcela nové haly na jiném místě, například v Hracholuskách.

Starosta Vladimír Urban v rozhovoru pro MojePodřipsko.cz v roce 2014 svoji kandidaturu do zastupitelstva zdůvodnil větou: "Chtěl bych, aby ve městě po mně také něco zůstalo." (Více zde)

Vzhledem k tomu, že toto volební období skončí už příští rok, roudnický starosta vhodnou příležitost "pro pomník" promeškal.

A zrovna v tomto případě je to škoda. Investovat miliony do bazénu u Labe totiž není chytré řešení. A tvářit se, že žádná povodeň už nebude, by bylo bláhové...

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Přehled nových poslanců za Ústecký a Liberecký kraj Přehled nových poslanců za Ústecký a Liberecký kraj
ANO je vítězem voleb 2017, do Sněmovny se dostalo 9 stran a hnutí ANO je vítězem voleb 2017, do Sněmovny se dostalo 9 stran a hnutí
Volby 2017 na severu Čech: Výsledky voleb sledujeme online Volby 2017 na severu Čech: Výsledky voleb sledujeme online

Bez Babiše, nebo s Babišem? 5 možných koalic nové vlády v Česku Bez Babiše, nebo s Babišem? 5 možných koalic nové vlády v Česku
Skandalista Sládek zatčen v Chomutově. Dělal kampaň Skandalista Sládek zatčen v Chomutově. Dělal kampaň
OBRAZEM: Piráti doma padli s Mladou Boleslaví po nájezdech OBRAZEM: Piráti doma padli s Mladou Boleslaví po nájezdech


Komentáře