Chceme ve Štětí referendum o hazardu, říká Milan Rygl

Ve Štětí debatují o zákazu či omezení hracích automatů. Foto: archiv Policie ČR
Ve Štětí debatují o zákazu či omezení hracích automatů. Foto: archiv Policie ČR

Štětí - Iniciátor omezení a nelépe úplného zákazu hracích automatů ve Štětí Milan Rygl chce po čtvrtečním (6.2.2014) zastupitelstvu přitvrdit. Novou aktivitou má být petice a snaha vyvolat obecní referendum.

Reklama

"Ze strany města spokojen nejsem, nic neudělalo," reagoval Milan Rygl na schválenou obecně závaznou vyhlášku zastupiteli města Štětí. "Měl jsem pocit, že je to všechno jen obtěžuje. Vedení města nechtělo nic měnit. Vytváří jen dojem, že něco dělá."

Milan Rygl osamocen vystoupil na zastupitelstvu města, kde se snažil přesvědčit zastupitele o úplném zákazu hracích automatů ve městě. Nestalo se tak. Zastupitelé schválili jen dílčí opatření: Herny ve Štětí by měly mít povinně tmavá skla u výloh, aby nebylo možné nahlížet dovnitř. Cedule s nápisem Herna nesmí lákat gamblery blikáním ani svítit, výška písmen má být do 15 centimetrů. Také herna nesmí upozorňovat na výši možné výhry.

"Na zastupitelstvu jsem proti hazardu vystoupil sám. Na zasedání nikdo z lidí nechodí. Hlavní projednávání o hazardu proběhlo loni v prosinci a tehdy jsem byl podpořen třemi lidmi z města. Nezájem lidí o veřejný život je z důvodu znechucení politikou. Téma hazardu lidé dávají do škatulky politika. Pokud lidem jde o peníze, o byty či další věci spojené s konkrétní osobou, tak jsou aktivní. Takto ne," konstatoval Milan Rygl.

Ten je členem Strany zelených. "Samozřejmě někdo může vnímat, že tato má aktivita je spojena s politikou. My jako zelení máme omezení hazardu v programu, protože je to závažný celospolečenský problém," vysvětlil Milan Rygl.

A jak si vysvětluje, že se mu podařilo získat podpisy, aby zastupitelstvo se problémem vůbec zabývalo? "Lidé podvědomě s hernami nesouhlasí, tak to podepíší. Něco jiného je jít na zastupitelstvo a vyjádřit názor."

Milan Rygl má nový plán, jak se pokusit omezit hazard ve Štětí. "Plánuji zorganizovat regulérní petici. Je nutné vytvořit přípravný výbor a získat 10 procent hlasů z celkového počtu obyvatelstva, aby obecní referendum bylo vypsáno. Aby jeho výsledky byly platné, je nutné účast při referendu minimálně 30 procent. Chceme ho uspořádat v termínu komunálních voleb v říjnu 2014."

Referendum chce Milan Rygl upořádat i Litoměřicích a Lovosicích. V úvahu přichází i Roudnice nad Labem.

ČTĚTE: Kauza hazard ve Štětí: Co chystá radnice ve vyhlášce?

Bude v Litoměřicích a Lovosicích referendum o hazardu?

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře