Budu na podzim znovu kandidovat, nikoliv za ANO, říká Vladimír Urban

Starosta Roudnice nad Labem Vladimír Urban. Foto: archiv MojePodřipsko.cz
Starosta Roudnice nad Labem Vladimír Urban. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Roudnice n/L. - Starosta Roudnice nad Labem Vladimír Urban potvrdil v rozhovoru pro MojePodřipsko.cz kandidaturu v podzimních komunálních volbách. "Politiku chci dělat i nadále, neboť v tomto volebním období jsme byli omezeni financemi a chtěl bych, aby ve městě po mně také něco zůstalo," konstatuje.

Reklama

Jaká je aktuální politická situace ve městě? Ptám se s ohledem na to, co se děje v jiných městech, kde se řada politiků chce distancovat od stávajícího vedení města, aby si před volbami vytvořili prostor pro další politické angažmá. Budou v Roudnici nad Labem nějaké politické turbulence?

Po volbách v říjnu 2010, kdy bylo zvoleno první zastupitelstvo to bylo hektické a došlo k opakovaným volbám. Do volebního okrsku Bezděkov se najednou přistěhovalo 65 nových občanů, kteří šli volit, do dvou nemovitostí. Výsledkem toho ODS přišla o jeden mandát. Na prvním zastupitelstvu to bylo díky dvěma vyhraněným nepřátelským táborům hektické. Nakonec ale došlo ke zvolení starosty, místostarostů, i předsedy kontrolního a finančního výboru. Vše vyústilo v odvolání místostarosty a nahrazení některých radních jinými. V současné době je to asi tak jako v jiných městech. Nedá se říci, že jsou dva tábory nějak vyhrocené. Jedním důkazů je schválení rozpočtu města pro letošní rok už loni v prosinci. Účast na zastupitelstvu je u koalice téměř stoprocentní, u opozičních zastupitelů už jsou patrné absence. Neočekávám, že by se měla situace před volbami nějak zásadně měnit.

Lze konkretizovat, kdo podporuje, resp. kdo drží vedení města? Jaká je hlasovací koalice?

I přes to všechno však nelze konstatovat, že zastupitelstvo města tvoří dva zcela jasné tábory. Hlasování jednotlivých zastupitelů je dohledatelné vždy v usnesení zastupitelstva. Máme elektronický systém, který toto eviduje.

Čím to je, že v Roudnici nad Labem je zastupitelstvo tak roztříštěné a jak říkáte: hektické? Je nějaká šance, že by se situace normalizovala, uklidnila?

Co bude, nedokážu předvídat. V minulém volebním období bylo dvanáct politických i občanských uskupení. Nevím, jak se to bude před letošními komunálními volbami vyvíjet. Kdo, s kým, proč a jak - to bych se pouštěl do spekulací. Dle mého názoru současní zastupitelé hlasují především podle svého přesvědčení.

Má významnější slovo v rámci podpory vedení města zastupitel Libor Svět?

Řekl bych, že Libor Svět v současné době nemá. Je odborníkem na sociální služby a v minulém období při tvorbě rozpočtu slovo měl, neboť se velmi dobře vyzná v plánování. Když jsme byli nuceni rozpočty výrazně omezit, uměl poradit. To je tak vše, co k tomu mohu říct.

Budete sám v podzimních volbách kandidovat?

Dlouho jsem zvažoval a rozhodl jsem se, že ano. Bude to opět za uskupení nezávislých kandidátů Společně pro Roudnici.

Takže nikoliv na kandidátce ANO?

Ne. Ale politiku chci dělat i nadále, neboť v tomto volebním období jsme byli omezeni financemi a chtěl bych, aby ve městě po mně také něco zůstalo.

Co znamená nemocnice pro město Roudnice nad Labem? Je to velké téma, které hýbalo politickou situací v minulosti a pravděpodobně bude i nadále. Jaký je váš osobní postoj a postoj vedení města?

Nemocnice je citlivým tématem a jedná se o politikum. V minulosti proběhla privatizace nemocnice a v současnosti to musíme respektovat. Nemocnice neslouží jen občanům města, ale i širokému okolí. Občané si přáli, aby nemocnice byla zachována. Musím ale zdůraznit, že si to přálo i město, neboť právě my jsme vypracovali tzv. memorandum, se kterým jsme s kolegy objížděli starosty, abychom jí zajistili podporu. Vznikla i petice iniciovaná roudnickým občanem Václavem Kejřem. Získala velké množství podpisů. Nakonec i já sám jsem vystoupil v Senátu na její podporu. Jsem přesvědčen, že občané si nemocnici ve městě přejí. Sám jsem za ni rád, a to i proto, že se jedná o jednoho velkých místních zaměstnavatelů.

Ale ne všichni zastupitelé jsou nadšeni z toho, že nemocnice ve městě funguje, že?

Mohou mít různý názor, ale nemyslím si, že by někdo ze zastupitelů byl vysloveně proti ní.

Jaké plánujete projekty města Roudnice nad Labem pro rok 2014?

Projekt Alej 17. listopadu je kompletně připraven. Skončili jsme těsně pod čarou. Pracujeme samozřejmě i na dalších. Velká část financí směřuje do investičních projektů, například zateplení na krytém plaveckém bazéně. Podařilo se nám také s provozovatelem malé vodní elektrárny halu napojit, máme lacinější energii. Dále se chystají opravy na budovách města, ať už je to 1. Základní škola nebo školkách, kde proběhnou výměny oken a různé další opravy.

Jak to vypadá s rekonstrukcí Karlova náměstí?

Vzhledem k tomu, že stavba byla převzata bez závad a nedodělků, nelze uplatňovat nějaké záruky. Sami přitom vidíme, v jakém stavu náměstí je. Momentálně nemůžeme z důvodu podmínek projektu do stavby zasahovat. Do konce tohoto období zbývají zhruba dva roky, proto v tuto chvíli se s náměstím nic neplánuje. Jedinou aktuální rekonstrukcí, je Nerudova ulice, kde je třeba provést rekonstrukce stoky kvůli propadu dlažby. Akci realizuje SVS.

Je uzavřena kauza školícího centra? To je také smutný příběh…

To je smutný příběh, který byl před dvěma lety uzavřen rozhodčím soudem, jenž rozhodl v poměru dva ku jedné ve prospěch zhotovitelů. I přesto však není u konce. Město prohrálo a muselo zaplatit obrovskou částku. Právní zástupce města s tím však nesouhlasil, město se s tímto nesmířilo, ale hrozili nám zablokováním účtů, takže by mohlo dojít ke kolapsu.

Podle rozsudku rozhodčího soudu město mělo povinnost zaplatit sdružení zhotovitelů Rekont a Stavby Kühn kolem 36 milionů korun, což učinilo.Vzhledem k tomu, že město s rozhodčím nálezem nesouhlasí, nechali jsme si vypracovat právní rozbor a podali žalobu na zrušení rozhodčího nálezu u soudu. Peníze v rozpočtu města chybí, ale chci zdůraznit, že jsme tuto situaci jako město zvládli. Připravuje se závěrečný účet, dokonce bychom měli něco ušetřit. V souvislosti s touto situací jsme nezavedli město do nějakých úvěrů.

Bude se projekt někdy realizovat?

Stadion s ubytováním je dobrá věc. Ale realisticky musím konstatovat, že v okruhu Roudnice nad Labem jsou zimní stadiony ve městech jako Litoměřice, Lovosice, Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Mělník, Slaný, Česká Lípa a Praha - Letňany. Vše v okruhu 50 kilometrů. A sehnat někoho na ubytování a soustředění, není jednoduché. Sportovní kluby mají v současnosti méně peněz. Slaný je např. známé soustředěními pro severskou mládež. Projekt je majetkem města, ale nepočítáme s tím, že bychom školící centrum v dohledné době realizovali.

Jak to vypadá s novým územním plánem a novým mostem přes Labe do Vědomic?

První návrhy byly vytvořeny již před lety. V té době se jednalo o západní obchvat kolem Židovic. V této části měl být nový most s druhým koncem u Vědomic. Byl zařazen do tzv. bílé knihy a počítalo se, že bude obchvat Vědomic dokončen do roku 2030. Vzhledem k tomu, že byl postaven nový most v Litoměřicích, tak pravděpodobnost výstavby dalšího v dohledné době klesla. Už v době plánování byl navržen sjezd do Vědomic kolem stavebních parcel. Už tou dobou se vědělo, kde to má být. Nicméně na těchto parcelách byly postaveny rodinné domy a majitelé dostali strach, že jim v budoucnu sjezd mostu bude komplikovat život. Z toho důvodu vzniklo občanské sdružení ve Vědomicích, které se proti záměru postavilo. Jeho zástupci byli přijati radou města, a vše s nimi bylo projednávalo. Plánovanou silnici by si přáli posunout co nejdále od obce. Z pověření rady jsem jednal na krajském úřadě a v současné době probíhají přípravy na úrovni územního plánování. Samotná realizace mostu je daleko.

Vysokorychlostní trať je další liniovou stavbou, která se v současnosti řeší ve vztahu k územnímu plánu. Jaké je stanovisko města?

Nás se stavba vysokorychlostní trati týká jen okrajově. Trať VRT má kopírovat dálnici s tím, že by u letiště měla vzniknout zastávka společně s velkým parkovištěm pro lidi dojíždějící do Prahy. Nová VRT má být mnohem vytíženější než se předpokládalo a stávající trať Praha – Děčín podél Labe by měla být určena i nadále pro regionální a nákladní dopravu. Města Roudnice se tato trať nijak výrazně nedotýká.

ČTĚTE: Přes Podřipsko má vést rychlotrať. Hrobce s trasou nesouhlasí

Kauza Školící centrum: Roudnická radnice chce miliony za pokutu zpět

Obchvat Vědomic a nový most přes Labe budí vášně

Dotace pro Alej 17. listopadu? Jen, pokud se ušetří na jiných projektech

Libor Svět: Muž, který skutečně ovládá roudnickou radnici

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře