Boj o Podřipskou nemocnici. Co mělo být rozbuškou sporu, který graduje?

Jakub Zavoral. Foto: archiv TOP 09
Jakub Zavoral. Foto: archiv TOP 09

ROUDNICE NAD LABEM - Téměř dva roky se v zákulisí soukromé roudnické nemocnice bojuje o její další existenci. Spory měly začít nákupem podílu nemocnice v Mariánských Lázních.

Reklama

Květen 2015. Média informují o vstupu Jakuba Zavorala do nemocnice v Mariánských Lázních.

"Od 1. června se jejím majitelem stane Jakub Zavoral, spolumajitel Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem. Jednat bude i o obnovení chirurgické pohotovosti. ČTK to řekl místostarosta Mariánských Lázní Petr Třešňák (Česká pirátská strana). O prodeji po komplikovaných jednáních rozhodlo vedení města, kterému v nemocnici zůstane podíl necelých 14 procent," informoval v roce 2015 Zdravotnický deník.

Mariánskolázeňskou nemocnici ovládá soukromý vlastník prostřednictvím společnosti Západní zdravotní.

Jakub Zavoral byl až do konce října 2015 podle obchodního rejstříku jednatelem Nemocnice Mariánské Lázně. Zároveň byl jednatelem Podřipské nemocnice s poliklinikou.

To je důležité pro pochopení situace a následných sporů.

Jakub Zavoral podle Josefa Krajníka (radní města Roudnice nad Labem), druhého jednatele roudnické nemocnice, porušil zákaz konkurence dle ust. 199 Zákon o obchodních korporací, kdy bez schválení valné hromady vyvíjí podnikatelské aktivity ve stejném oboru jako Podřipská nemocnice s poliklinikou.

Jinými slovy Jakub Zavoral jako fyzická osoba si koupil podíl v Nemocnici Mariánské Lázně prostřednictvím firmy Západní zdravotní, resp. West Bohemia Medical Holding, a byl zvolen jednatelem. V období několika měsíců v roce 2015 byl Jakub Zavoral jednatelem nejen v roudnické nemocnici, ale také v té mariánskolázeňské.

V dopise adresovaném partnerům, bankám i médiím, který má redakce SeveročeskýDeník.cz k dispozici, uvádí Josef Krajník, že Jakub Zavoral údajně vyváděl know how nemocnice z Roudnice nad Labem do Mariánských Lázní. "Zveřejňoval provozní informace (roudnické) nemocnice na zastupitelstvu Mariánských Lázní," stojí dále v dopise.

O inspiraci a know how z roudnické nemocnice hovořila i video reportáž Televizního studia Mariánské Lázně.

Podle Josefa Krajníka tehdy byla na stole i varianta, že by roudnická nemocnice vstoupila jako subjekt do Nemocnice v Mariánských Lázních. Jenže kvůli mnoha negativním faktorům se poloviční spolumajitel roudnické nemocnice rozhodl věnovat jen rozvoji špitálu ve městě pod Řípem.

V únoru 2016 Jakub Zavoral prostřednictvím médií informuje veřejnost, že se rozhodl podíl v Podřipské nemocnici s poliklinikou prodat.

A poprvé se hovoří o novém spolumajiteli, investiční skupině Penta.

"Je pro mě velkým zklamáním, že jsem zjistil, že můj společník MUDr. Josef Krajník nedrží své slovo – viz. jím podepsaná smlouva o prodeji podílu, kterou nyní nehodlá dodržet. Díky tomu, že nedodržel svůj závazek a vznikl tedy soudní spor, není nyní možné nemocnici rozvíjet. Kvůli tomuto sporu jsem se ponořil hlouběji do účetnictví PNSP a jsem nemile překvapen, že jsem nalezl netransparentní operace. Z tohoto důvodu jsem ztratil důvěru i v prokuristu Tomáše Krajníka a budu se snažit, jeho prokuru zrušit či alespoň omezit,“ uváděl v únoru 2016 ve svém komentáři na webu Litoměřicko24.cz Jakub Zavoral.

A zároveň v dopise zaměstnancům nemocnice nastínil svůj další postup. "Rozhodl jsem se odejít z Podřipské nemocnice s poliklinikou a přenechat své právní postavení společnosti Penta,“ upozornil Jakub Zavoral.

Jenže Jakub Zavoral nemohl a nemůže prodat svůj podíl někomu jinému, aniž by s tím souhlasil druhý spoluvlastník, tedy Josef Krajník.

Ten dříve pro média uvedl: "Pan Zavoral se snaží vytvořit tlak z důvodu jeho snahy odejít ze společnosti a prodat svůj podíl. Převod jeho obchodního podílu není možné provést bez souhlasu valné hromady."

Podle Josefa Krajníka od roku 2015 Jakub Zavoral nejeví zájem o plnění funkce jednatele Podřipské nemocnice s poliklinikou. "11. ledna 2017 emailem oznámil, že ukončuje spolupráci na vedení nemocnice druhému jednateli, od té doby jako jednatel do nemocnice prakticky nedocházel," napsal Josef Krajník v odůvodnění partnerům, bankám i médiím, proč inicioval odvolání Jakuba Zavorala z pozice jednatele roudnické nemocnice.

Stalo se tak na valné hromadě 18. srpna 2017.

SOUVISEJÍCÍ: Jeden ze spolumajitelů Podřipské nemocnice oznámil odchod

Změna ve vedení Podřipské nemocnice

Penta na nákupech. Získá jako první v kraji nemocnici v Litoměřicích?

Reklama

Hodnocení

4.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře