Jsem ostravským patriotem, říká hrdě herec Norbert Lichý

Norbert Lichý. Foto: archiv Česká televize
Norbert Lichý. Foto: archiv Česká televize

Norbert Lichý se připravuje na oslavu 50. narozenin, které slaví 29. prosince 2014. Celý život žije v Ostravě, kde je hercem Divadla Petra Bezruče. Hrál v seriálu Cirkus Bukowski II na ČT.

Reklama

Váš otec Alexandr Lichý se proslavil jako herec, dramatik a režisér. Čím vás nejvíce ovlivnil?

Příkladem mi byla celá má rodina, a v době mých dětských rolí v Divadle Petra Bezruče i všichni herečtí strejdové a tety, kteří, ačkoli jsme to tehdy nevěděli,  mi částečně nahradili hereckou školu. Je to hodně poznat, jestli má umělec herecké předky a tím i daný vztah k divadlu, nebo jen školu. Netvrdím, že škola nenaučí. Znalost teorie, dějin divadla, je určitě dobrá věc, stejně jako jevištní mluva, šerm, jízda na koni, práce s mikrofonem, pohyb, a to se na gymnáziu nedozvíte. Ale jsem rád, že mám všeobecné vzdělání, určitě to nebyl ztracený čas. A to, že jsem se nedostal na JAMU, tím jsem přišel nesporně o čtyři roky krásného života a o přátele, a tím kontakty s kolegy po celé zemi.

Považujete se za ostravského patriota. Co vás drží v regionu, že jste v něm zůstal?

Pokud pominu to, že jsem se zde narodil a vyrůstal, tak mám rád ostravskou skupinu Buty, Jaromíra Nohavicu a vůbec ostravské špičky, Špinarovou, Rottrovou, Nováka, Wykrenta, klavíristu Vladimíra Figara, pana Holuba a mnoho dalších, kteří byli ve své době pojmy. V Těšínských Beskydech jsem si před časem koupil chalupu a jezdím tam s rodinou ve volném čase. Každý herec potvrdí, že ostravské publikum je výjimečné. Asi to bude tím, že lidé žijící v tomto regionu vědí, co je práce, a že nic není zadarmo. Holt se v ikonách někdejšího průmyslu dnes lehko nežije.

Začínal jste v devatenácti letech v divadle v Šumperku například s Miroslavem Etzlerem a Jiřím Dvořákem. Jak na oba rovněž známé herce vzpomínáte?

Mirek pochází z Ostravy, kde žil se svými rodiči. Moje máma vzpomínala na jeho tatínka, který učil český jazyk na ostravské konzervatoři. Chodili jsme spolu první dva roky na základní školu. Protože jsme se oba nedostali na vysokou hereckou školu, potkali jsme se po jedenácti letech v Severomoravském divadle v Šumperku  jako elévové činohry, kde jsme zažili herecký život v praxi - systémem hození do hluboké vody. Já už tam byl od roku 1984, Mirek s Jirkou přišli až po roce, to já už byl "sólista činohry". Bylo nám spolu dobře, rozuměli jsme si na jevišti i mimo, byl to rok nádherných volovin a mladistvých nerozvážností.

VÍCE NA INVESTIGATE.CZ: Každý herec potvrdí, že ostravské publikum je výjimečné, říká Norbert Lichý

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře