Horní Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí. Díky netradiční sbírce projde proměnou jako první místní škola

Děti před školou v Horním Jiřetíně. Foto: Ibra Ibrahimovič, Greenpeace
Děti před školou v Horním Jiřetíně. Foto: Ibra Ibrahimovič, Greenpeace

HORNÍ JIŘETÍN - Žáci ze základní školy v Horním Jiřetíně měli netradiční výuku. Učili se o nových technologiích a obnovitelných zdrojích energie, navíc si mohli pochutnat na zmrzlině mražené mobilním solárním systémem, vyrobit peněženku z nápojového kartonu či náušnice z pivních zátek, nebo nasadit brýle s virtuální realitou a podívat se na chvíli do Arktidy.

Reklama

Zábavným programem u školy odstartoval mnohem větší projekt. Město Horní Jiřetín, jehož samotnou existenci donedávna ohrožovala těžba uhlí, se totiž rozhodlo omezit svou závislost na hnědém uhlí a začít více využívat výhody, které nabízejí obnovitelné zdroje energie či energetické úspory. První na řadě je právě místní škola. Začala sbírka Výzva pro Jiřetín.

Město ve škole brzy vymění staré kotle na uhlí za tepelná čerpadla. S projektem pomůže městu organizace Greenpeace, která právě dnes spustila sbírku na instalaci fotovoltaických panelů doplňující připravovanou výměnu kotlů.

Cílem je vybrat minimálně 300 tisíc korun. Čím více se vybere, tím více energie z obnovitelných zdrojů budou v Jiřetíně vyrábět. Všechny peníze budou věnovány na fotovoltaický systém, veškerou administraci a organizaci sbírky pokrývá Greenpeace. Součástí projektu je i plán odebírat veškerou další elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Sbírka www.vyzvaprojiterin.cz je v mnoha ohledech netradiční. Peníze budou vybírat aktivní lidé, kteří si na internetu založí tzv. dárcovské výzvy. V rámci nich budou přesvědčovat lidi ze svého okolí, kamarády či rodinu, aby škole finančně přispěli. Aby je k tomu motivovali, mohou jim například na oplátku něco slíbit, udělat něco bláznivého nebo oslavit výročí s dárkem pro školu místo pro sebe.

Sbírka je plánovaná minimálně do konce června. Příkladem jde i paní ředitelka s učitelským sborem. Chtějí, aby rodiče místo dárečků a pozorností pro učitele na konci školního roku přispěli škole na fotovoltaické panely.

“Naše škola je tvořena základní a mateřskou školou, a tak vzděláváme a vychováváme děti od těch nejmenších. Stejně jako celé město i škola je plná skvělých lidí a žáků, které se snažíme vést k hrdosti na svou školu i město, kde žijí. Při pohledu do budoucna určitě nechceme, aby se o svůj domov museli obávat podobně jako jejich rodiče či prarodiče, kteří zažili boj o zachování těžebních limitů či dokonce bourání obcí. Nejen v rámci environmentální výchovy tak chceme pomoci městu zbavit se závislosti na uhlí a využít potenciál obnovitelných zdrojů,” řekla Klára Křivánková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Jiřetín.

“Pokud se nám to povede, pojede škola od nového školního roku pouze na  obnovitelnou energii. Navíc  chceme, aby Jiřetín byl příkladem i jiným městům, těm bezplatně nabídneme námi vytvořený nástroj pro uspořádání podobné sbírky pro jejich budovy. Právě soláry na střechách a výroba energie z obnovitelných zdrojů v majetku obcí, energetických družstev, malých a středních podniků či malovýrobců jsou budoucností energetiky. Lidé a obce mají mít právo si vyrábět vlastní energii,” uvedl Jan Freidinger, koordinátor projektu Výzva pro Jiřetín.

Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína akci komentoval slovy: “Zažili jsme už mnohokrát vyhánění lidí z domovů a bourání obcí kvůli těžbě. Žijeme na hraně uhelné jámy, na vlastní oči vidíme zničenou krajinu a víme, co to je žít v nejistotě, že jednoho dne bagry a buldozery srovnají naše domovy se zemí. Chceme, aby se naše děti už nemusely bát o své domovy. Chceme jim ukázat, že budoucnost je v čistých zdrojích energie, pomocí nichž si samy mohou elektřinu vyrábět. Proto začínáme symbolicky s místní školou.”

Autor: Lukáš Hrábek, mluvčí Greenpeace ČR

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře