Bolesti kloubů? Možná je čas na operaci

Operace kolena v roudnické nemocnici. Foto: archiv PNSP
Operace kolena v roudnické nemocnici. Foto: archiv PNSP

Mnohé bolí klouby, a tak je čas na operaci. Pro bezbolestný pohyb je nutný bezchybný operační zákrok a správné léčení. Pacient by proto měl zvolit správné lékařské pracoviště.

Reklama

"Pro mechanickou poruchu kolene je typická bolest kloubu, jeho otok a náplň a eventuální náhlá porucha hybnosti, tzv. blokáda. Pokud pacient pozoruje jednu, dvě nebo všechny tři uvedené obtíže, měl by vyhledat lékaře specialistu," říká MUDr. Ondřej Krajník, primář chirurgie v Podřipské nemocnici s poliklinikou v Roudnici nad Labem.

Podle primáře je operace prováděna na supersterilním sále vybaveném laminárním prouděním, na polohovatelném operačním stole, připravené nástroje jsou určeny pro miniinvazivní přístup do kloubu tzv. artroskopii.

"Celý problém, ať už se týká menisků, chrupavek nebo vazů, dokáže operatér vyřešit většinou ze dvou malých řezů velikosti 5 mm. Průběh operace kontroluje minikamerou průměru 5 mm," vysvtěluje Ondřej Krajník. "Zvláště pro složité rekonstrukční zákroky např. artroskopické plastiky předního zkříženého vazu používáme i elektrokoagulaci, vrtačky, pily, frézy a výkonné pumpy," vysvětluje Ondřěj Krajník.

Operace kolene je prováděna i za anesteze. "Je stále častěji pacienty vyžadován a lékaři ARO prováděn. Pacienti oceňují minimální pooperační bolest i po velkých rekonstrukčních výkonech," říká Ondřej Krajník.

Primář dále připomíná, že operační postup je standardizován. "Používáme vybavení firem MEDIN, LINVATEC, ARTHREX… Nejdůležitější jsou ale vždy provádějící lékaři. Vděčný jsem Dr. Muenchovi z Mnichova, který mě zacvičoval se systémem GRAFIX a Prim. Houserovi z Ústí nad Labem, který se účastnil premiérových složitých operací v Roudnici nad Labem. Česká škola je velmi respektovaná a sám velmi oceňuji i artroskopické výkony Doc. Paši a MUDr. Vališe."

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře