V Litvínově vyroste nová kotelna za miliardu. Postaví ji Unipetrol

Výstavba v Unipetrolu. Foto: archiv Unipetrol
Výstavba v Unipetrolu. Foto: archiv Unipetrol

LITVÍNOV-ZÁLUŽÍ - V areálu litvínovské chemičky bude vybudována nová kotelna za 1,2 miliardy korun. Stavba začne příští rok, hotovo má být v roce 2020.

Reklama

Unipetrol pokračuje v modernizaci svého chemického závodu v Záluží u Litvínova. Vedení skupiny podepsalo s rakouskou dodavatelskou společností Bertsch Energy smlouvu na realizaci výstavby nové kotelny sloužící pro výrobu vysokotlaké páry pro etylenovou jednotku.

Výstavba bude zahájena v prvním čtvrtletí příštího roku.

„Investice zapadá do letos oznámené střednědobé strategie modernizace výroby a rozvoje celé skupiny. Nová kotelna etylenové jednotky bude mít vyšší účinnost a bude plnit náročné emisní limity, které vejdou v platnost v roce 2020,“ řekl médiím Krzysztof Zdziarski, místopředseda představenstva skupiny Unipetrol.

Kotelna produkující vysokotlakou páru pro zajištění chodu etylenové jednotky projde zásadní modernizací. Její stávající dva kotle budou nahrazeny zcela novými.

Dva nové kotle mají zhruba o tři procenta vyšší účinnost a současně do ovzduší uvolňují výrazně méně znečisťujících látek, zejména emisí oxidů dusíku (SCR DeNOx) a prachu (snížené díky elektrostatických odlučovačům).

Unipetrol tak podle vedení firmy nejen splní požadavky české a unijní legislativy v oblasti ochrany ovzduší platné od 1. července 2020, ale bude také připraven plnit zpřísněné emisní limity pro velká spalovací zařízení vycházející z unijních Závěrů o nejlepších dostupných technikách, které nabydou účinnosti 1. srpna 2021.

Smlouvu s rakouskou dodavatelskou společností uzavřela společnost Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou holdingu Unipetrol.

V chemickém areálu v Záluží se nyní staví nová polyetylenová jednotka, která je s 8,5 miliardy korun největší investicí v české petrochemii. Dokončení stavby je plánováno na konec roku 2018.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře