Těžaři ze Severní energetické stupňují tlak na obyvatele Horního Jiřetína

Vladimír Buřt. Foto: archiv MojeMostecko.cz
Vladimír Buřt. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Horní Jiřetín - Další fáze, jak se dostat k uhlí, aby Jan Dienstl zvýšil hodnotu těžařské firmy Severní energetická před případným prodejem, odstartovala. V Horním Jiřetíně se ve schránkách obyvatel objevil leták, který vábí na miliony.

Reklama

Nabídneme až 6 milionů i za nemovitost v odhadní hodnotě 2,5 milionu. Tak zhruba zní nabídka Severní energetické v letáku, který nechala doručit těžařská firma do schránek obyvatel Horního Jiřetína. V den, kdy do Mostu přijel ministr životního prostředí Richard Brabec.

"Ihned nám začaly drnčet telefony," uvedl pro ČT Zbyněk Olmer, ředitel pro strategickou komunikaci Severní energetické. Vzápětí ale dodal, že nabídka není závazná. Jinými slovy jde jen o test a navázání komunikace.

Pokud by těžaři chtěli prolomit limity, museli by se dohodnout s vlastníky nemovitostí - a to s každým jednotlivě. Nemovitosti nelze vyvlastnit díky zákonu, který prosadil v době poslancování současný litvínovský místostarosta Milan Šovíček.

To potvrdil i Zbyněk Olmer ze Severní energetické. Stačí tedy, aby jeden majitel nemovitosti nesouhlasil, nelze obec zcela zbourat. "Nemám zájem se vystěhovávat," potvrdil pro ČT starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Severní energetická zatím neuvažuje, že by přistoupila k hromadnému řešení, například s výstavbou celé nové obce, přestože ji podle svých slov má v návrhu.  "Podle sociologického průzkumu, který jsme si nechali udělat, zhruba 80 % obyvatel Jiřetína uvedlo, že preferuje individuální řešení," řekl Zbyněk Olmer.

Dále uvedl, že těžařská firma chce přímo v Horním Jiřetíně uskutečnit veřejné slyšení.

ČTĚTE:  O uhlí musíme rozhodnout i za limity, řekl v Mostě ministr Brabec

Reklama

Hodnocení

6 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře