Soud zrušil povolení těžby na velkolomu Vršany. Rypadlo stojí

Těžba uhlí. Foto: archiv Severočeské doly
Těžba uhlí. Foto: archiv Severočeské doly

Mostecko - Městský soud v Praze zrušil na základě správní žaloby podané občanským sdružením Kořeny povolení hornické činnosti na velkolomu Vršany u Mostu. Důvodem bylo několikanásobné porušení zákona báňskými úřady, které povolení vydaly, včetně ignorování stanoviska ministerstva životního prostředí.

Reklama

Hornickou činnost nelze podle zákona vykonávat bez pravomocného povolení, které vlastník dolu, společnost Vršanská uhelná, a.s., v tuto chvíli v důsledku rozsudku nemá. Vydání nového povolení (pokud se jej firmě podaří získat) bude trvat nejméně půl roku. Do té doby se budou muset velkostroje v dole zastavit.

Sdružení Kořeny těžbu na Vršanech v rámci limitů principiálně neodmítá. Co je tedy k podání žaloby vedlo? "Nejsme žádní profesionální sudiči, za devět let existence našeho sdružení je to první žaloba, kterou jsme podali. Těžba na Vršanech je pro nás přijatelná, ovšem pod podmínkou, že bude respektovat zákonem chráněné veřejné zájmy," uvedla pro MojeMostecko.cz Tereza Otcovská z Kořenů.

"Jedná se zejména o efektivní využití vytěženého uhlí, o ochranu zdraví a životního prostředí obyvatel Mostu, a o ochranu přírody a krajiny. Původní rozhodnutí tyto požadavky bohužel nesplňovalo, ačkoliv jsme se je do něj snažili prosadit. Díky Městskému soudu v Praze to teď bude možné napravit," dodala.

Ministerstvo životního prostředí ve svém závěrečném stanovisku EIA (posouzení vlivů na životní prostředí) výslovně požadovalo, aby bylo vytěžené uhlí z Vršan přednostně nabízeno teplárnám vyrábějícím současně elektřinu a teplo. Ty totiž dokáží energii v něm obsaženo využít více než dvakrát účinněji (s účinností přes 70 %), než elektrárny vyrábějící pouze elektřinu (účinnost cca 30 %). Báňské úřady však požadavek ministerstva ignorovaly, přestože se jej v řízení snažilo prosadit i sdružení Kořeny.

"Stát, který v posledních letech mluví o tom, že chce uhlí přednostně poskytovat teplárnám, teď dostal skvělou příležitost na reparát. Nyní se ukáže, jak vážně to ministerstvo průmyslu se zvyšováním účinnosti využívání uhlí myslí. Pokud tuto příležitost promarní, bude jasné, že na budoucnosti teplárenství mu ve skutečnosti nezáleží a využívá ji pouze k tlaku na prolomení územních ekologických limitů těžby a bourání severočeských obcí," uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Proti přiblížení velkolomu Vršany až na 500 metrů od svých domovů protestují obyvatelé mosteckých čtvrtí Ressl a Čepirohy. O plánech na rozšiřování dolu je nikdo předem neinformoval, dozvěděli se o něm až po vydání povolení k těžbě. Jeho zrušení jim umožní jednat o výhodnějších podmínkách, včetně možnosti ukončit těžbu ve větší vzdálenosti od obytné zástavby a prosazení lepších protihlukových a protiprachových opatření.

Vršany vydolovaly v  roce 2013 necelých 7 miliónů tun uhlí, tedy více než 15 % těžby hnědého uhlí v ČR. Většina produkce dolu (5 miliónů tun) směřuje do nedaleké elektrárny Počerady vlastněné ČEZ. Firma je povinna podle smlouvy zásobovat elektrárnu uhlím až do roku 2050. Přerušení těžby plnění tohoto závazku ztíží či znemožní. Vlastníky Vršanské uhelné, a.s., jsou Pavel Tykač a Jan Dienstl, známí kauzou Motoinvest.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře